Отборът на Барселона спечели турнира за Купата на краля в Испания, след като в драматична битка с големия си враг Реал Мадрид се наложи с 3:2 след продължения. Жул Кунде заби скъпоценното попадение в 116-ата минута.
Педри заби впечатляващо попадение за каталунците в 28-ата минута, но през втората част Килиан Мбапе (70') и Орелиан Чуамени (77') обърнаха резултата. Гол на Феран Торес (84') обаче донесе ново равенство. В последните секунди на редовното време беше отменена дадена първоначално дузпа за Барса. В 116-ата Жул Кунде даде нов аванс на Барса - за 3:2.
Сред избраниците на треньора на каталунците Ханзи Флик няма изненади. Младият Жерард Мартин играе вляво на защитата, а Рафиня се завърна в стартовите 11. Оправдаха се прогнозите за титулярите на “кралете”, като Килиан Мбапе започна на пейката, но беше вкаран в игра още за старта на второто полувреме. Анчелоти постави Себайос на лявото крило, а Винисиус Жуниор излезе като единствен централен нападател.
Началните минути бяха по-добри за играчите на Барселона. Динамичният старт на мача обаче беше нарушен от контузия на Ферлан Менди, на когото му се наложи да бъде заменен още в 11-тата минута.
В 16-ата минута Барса създаде най-сериозното положение до момента, но Феран Торес не успя в наказателното поле да засече подаването на Рафиня. В случая топката се отби и в ръката на падналия на земята Федерико Валверде, но съдията Де Бургос Бонгоечея прецени, че това не е за дузпа.
В 19-ата шансът беше на страната на Реал след коварен удар на Ямал по диагонала, който в крайна сметка излезе в аут.
След още две минути пък Тибо Куртоа показа класа, отразявайки изстрел на Кунде с глава.
Нарушение срещу Ямал и игра с ръка на Педри вдигнаха напрежението, като изненадващо на него се поддаде Карло Анчелоти, който поиска фал за Реал, но получи жълт картон.
Барселона излезе напред в резултата в 28-ата след майсторски далечен шут на Педри.
Почти веднага след попадението пък Орелиан Чуамени фаулира грубо Дани Олмо и за малко да го контузи. За това си действие халфът беше предупреден официално.
На фона на унилите си съотборници, Белингам показа увереност в 35-ата, когато започна атака от своята половина, а в края дори изпрати топката в мрежата на Шчесни. Голът за Реал обаче не беше признат заради засада на англичанина.
Късметът беше с Реал Мадрид в 43-тата, когато след центриране от корнер Рюдигер отклони топката и тя се отби в страничната греда на вратата на Куртоа. При тази ситуация от Барса имаха претенции за дузпа за задържане на Мартин от страна на Себайос.
В края на полувремето се стигна до спречкване между Себайос и Ямал, при което футболистът на Реал посегна и закачи леко лицето на тийнейджъра, но не последва нищо.
Губещият се Вини Жуниор се прояви чак в добавеното време, когато беше препънат в наказателното поле от Иниго Мартинес и съдията посочи бялата точка. На секундата обаче реферът промени това, маркирайки засада на нападателя.
Анчелоти прибегна до промяна още на полувремето, вкарвайки Мбапе вместо Родриго. Тази част започна с няколко удара на каталунците, но в 49-ата дойде "златен шанс" за Реал. Тогава Шчесни на два пъти спаси изстрели на Винисиус.
Барселона изпусна шанс за второ попадение в 55-ата, когато трима от играчите на Ханзи Флик излязоха срещу само двама полеви на съперника, но не направиха нищо.
Минути по-късно Шчесни пас се намеси блестящо, при това пак в ситуация срещу Винисиус.
Реал продължаваше да бъде по-опасният тим след почивката и в 68-ата, след грешка на Педри, се стигна до положение, при което Мбапе се беше устремил към вратата на Барса, но Де Йонг го задържа с ръка. Нидерландецът получи жълт картон, макар столичани да настояваха за червен. Арбитърът обясни, че нападателят не е бил в ситуация сам срещу вратаря. Все пак от Реал набързо загърбиха претенциите си, тъй като от назначения пряк свободен удар Мбапе вкара за 1:1.
За едната бройка Реал дори да поведе, след като в 73-тата Винисиус премина като буря по лявото крило и подаде към Мбапе, но той не съумя да завърши с голов удар.
И все пак тимът от "Бернабеу" стигна до втори гол - в 77-ата, когато точен с глава беше Чуамени.
Едва след това отборът на Барселона се събуди и започна да играе по познатия начин. Ямал отправи отличен шут в 82-рата, но Куртоа изби.
Ролите обаче се размениха две минути по-късно. Тогава Ямал направи нов прекрасен извеждащ пас - този път към Феран, а вратарят на Реал сгреши с излизането си и в крайна сметка резултатът стана 2:2.
Най-драматичният момент в редовното време дойде в последните секунди на добавените 6 минути. Тогава Рафиня влезе в наказателното поле на Реал и там падна след единоборство с Раул Асенсио. Рикардо де Бургос посочи бялата точка. Последва обаче преразглеждане от ВАР, откъде го посъветваха да види повторение. След като го направи, главният съдия отмени дузпата и даде жълт картон на Рафиня, считайки, че това е било симулация.
Последваха продължения. В края на първото от тях съвсем малко не достигна на Феран да реализира ново попадение за Барселона. По-късно шансовете имаха още Фермин Лопес и Белингам.
Така дойде 116-ата минута, в която Кунде пресече пас на Модрич към Браим Диас, след което с точен удар вкара за 3:2 в полза на Барса.
Реал веднага тръгна да изравнява и в 118-ата Мбапе падна след интервенция на Гави, при което съдията отсъди наказателен удар. Де Бургос обаче бързо промени решението, защото се оказа, че по-рано в атаката на "белите" е имало засада.






















За да коментирате, трябва да сте регистриран потребител!
Регистрация