Левски и Литекс не се победиха в \"червен\" мач с бижутерски гол на \"Герена\"

21:21
Левски и Литекс завършиха 2:2 на "Герена" в отложен мач с взаимни обрати от 3-я кръг на "А" група.

Съперниците изиграха интересно и равностойно първо полувреме, в което "ловчанлии" след по-дисциплинирана игра в началото стигнаха до гол, дело на Пламен Николов. След почивката двубоят се изнерви, а реферът вдигна цели 3 червени картона. "Сините" бяха на път да триумфират след изравнително попадение на Зе Соареш и гол на Христо Йовов, но Уилфред Нифлор изравни минута преди края на редовното време.

Христо Янев в първите минути на срещата получи възможност да изпълни специалитета си – пряк свободен удар, но шутът му срещна стената. След това Еньо Кръстовчев не успя да овладее пас през центъра на "оранжевата" защита.

Дока бе много активен в състава на гостите и това принуди Живко Миланов на два пъти и веднъж Седрик Бардон да го фаулират след бързи негови пробиви по левия фланг. Литекс започна срещата със самочувствие и стигна до гол в 11-а минута. Христо Янев центрира от корнер към близката греда, Том продължи топката с глава към далечната, където защитникът Пламен Николов засече във вратата на Божидар Митрев за 1:0 в полза на "ловчанлии". Комбинацията, който футболистите на Ангелл Червенков осъществиха, очевидно беше заучена.

В 16-а минута Дарко Тасевски се озова на добра позиция в наказателното поле на гостите, но би по земя в ръцете на Урош Голубович. "Сините" бяха малко по-активният тим след попадението, но мачът се поизнерви в средата на полувремето, а съдията охлади страстите с няколко жълти картона.

В 23-а минута Уилфред Нифлор се извиси и засече топката с глава след центриране, но би слабо и неточно в аут. Левски на няколко пъти опитва технични отигравания в атака, но срещу себе си имаше стабилно защитно каре, което внимаваше и действаше авторитетно при всяко нападение на шампионите. Отбраната на гостите се пропука едва в 31-а минута, когато Жоазиньо с мощен шут от границата на наказателното поле тресна гредата.

След 30-а минута Литекс започна да губи битката в средата на терена и това позволи на "сините" да натиснат. В 35-а Радостин Кишишев пресрещна Жоазиньо със зверски каратиски удар с крак и повали бразилеца на земята. От фаула обаче не излезе нищо. В 39-а пък Голубович улови шут на Веселин Минев. Александър Барт пък срещна топката с ръка в пеналта на Литекс, но докосването бе по-скоро неволно и съдията остана безмълвен, а домакините не успяха да материализират превъзходството си.

Христо Йовов замени Лусио Вагнер в началото на втората част, а "сините" продължиха да нападат. В 48-а минута Левски стигна до изравнителен гол след чудесна атака. Кръстовчев свали една висока топката на Жоазиньо, той от левия фланг я качи на главата на Тасевски, но изстрелът на македонеца бе париран от Голубович. Притичалият Зе Соареш обаче довкара кълбото за 1:1. Веднага след това Литекс организира две опасни слизания към Митрев, при едно от които Сандриньо преодоля вратаря, но си затвори ъгъла и пропусна да отбележи.

Веско Минев бе изгонен в 50-а с втори жълт картон, но въпреки това "сините" атакуваха и можеха да поведат след едно меле пред вратата на Литекс. В 57-а минута Йовов с бижутерски изпълнен корнер тип Синиша Михайлович едно време завъртя топката към Голубович, Йеленкович леко докосна кълбото, колкото да обърка вратаря и шампионите поведоха с 2:1.

Литекс бързо се отърси от шока и натисна, но в 67-а изнервения Кишишев хвана Зе Соареш за гушата, блъсна го на земята и бе изгонен. Само 5 по-късно и Кръстовчев бе пратен под душовете за спорен фаул срещу Пламен Николов при единоборство за висока топка.

В 80-а минута Тасевски изведе Йовов на добра позиция, но нападателят не успя да си създаде добра ситуация за удар. Секунди преди това пък Бижутера неволно игра с ръка в наказателното си поле след изпълнение на фаул. В 86-а минута Саидходжа след корнер с глава тресна напречната греда. Веднага след това реферът изгони Георги Иванов - Гонзо на трибуните.

В 89-а минута след грешка в защитата на Левски и разбъркване Нифлор изравни.

Ето и стартовите състави на двата тима:

Левски: Митрев, Вагнер, Рабех, Милиев, Миланов, Бардон, Минев, Тасевски, Жоазиньо, Зе Соареш, Кръстовчев

Литекс: Голубович, Кишишев, Барт, Пламен Николов, Венков, Дока, Янев, Йеленкович, Сандриньо, Том, Нифлор