Следващите големи цели пред Карлос Насар

17:45
Следващите големи цели пред Карлос Насар

Карлос Насар безспорно е голямата звезда на световните щанги в момента, особено при временното замразяване на кариерата на легендата в тежка категория Лаша Талахадзе заради политическата му кариера в Грузия. Българинът спечели трите големи турнира за годината във вдигането на тежести - Европейското първенство, Олимпийските игри и само преди няколко дни и Световното първенство. 20-годишният доминатор в категория до 89 килограма няма конкуренция към момента, като за това говори фактът, че победи втория на шампионата на света - Ро Кванг-Риол от Северна Корея с цели 25 килограма в двубоя, а на Олимпиадата задмина втория Йейсон Лопес от Колумбия с 14 при това с пропускане на третия опит в изтласкването.

Все пак Насар има мотивация какво да преследва през следващите години. Въпреки страхотните си резултати и световните рекорди във всички движения - 183 кг. в изхвърлянето, 224 кг. в изтласкването и 405 кг. в двубоя, Карлос все още не е подобрил най-добрите постижения в историята в отговарящата на неговата категория. Международната федерация на три пъти преструктурира категориите за състезанията - 1993, 1998 и 2018 година, като всеки път и досегашните рекорди се нулират.

Така Насар вече се цели в големите рекорди от 80-те и началото на 90-те години на миналия век. Трябва обаче да се отбележи, че тогава категорията е до 90 килограма - с един повече от сегашната, в която е Насар - 89. В средата на 90-те пък категорията е до 91 кг.

В движението изхвърляне един от най-впечатляващите резултати изобщо в историята на вдигането на тежести е дело на друг българин - Благой Благоев. През 1983 година на Световната купа във Варна нашият щангист вдига масивните 195.5 килограма. В изтласкването рекордьор по това време е Анатоли Карпати от Съветския съюз, който на Европейското първенство през 1988 г. вдига 235 килограма. Толкова постига и Каки Какиашвили за Гърция на Олимпиадата в Барселона през 1992 година. В двубоя пък рекордът е на Виктор Солодов от СССР - 422.5, който ги постига по време на игрите на Дружбата през 1984 година във Варна след 190 в изхвърлянето и 232.5 в изтласкването. Трябва да се отбележи, че в днешно време този рекорд не би бил официален, тъй като не е постигнат на Олимпийски игри, Световно първенство, Световна купа или континентално първенство.

Любопитно е, че след реорганизирането на категориите през 1993 година и образуването на новата до 91 килограма резултатите на щангистите са доста по-слаби и Карлос е съвсем близо до подобряването им, макар настоящата му категория да е с два килограма по-лека. В изхвърлянето 187.5 кг. от Алексей Петров от Русия, 228.5 кг. от Каки Какиашвили от Гърция и 420 кг в двубоя също от него.

В двайсетте години между 1998 и 2018 година, когато категориите са 85 и 94 кг. Насар вече има по-добри резултати в изтласкването и двубоя от по-леката, където Киануш Ростами от Иран бе записал 220 и 396 кг.. В изхвърлянето обаче Андрей Рибаков от Беларус успя да вдигне 187 кг. на Световното в Чанг Май през 2007 и Насар има да го догонва с 4 килограма. В по-тежката рекордите се държаха от иранеца Сохраб Мордади - 189, 233 и 417 кг., което е значително по-малко от постиженията през 80-те години на категория до 90 и тези резултати също са в близкия обсег на Карлос.

Булевард

За да коментирате, трябва да сте регистриран потребител!

Регистрация