Арда сътвори обрат срещу Ботев Пловдив (видео)

19:28

Арда постигна много важен успех над Ботев Пловдив в двубой от 33-тия кръг на efbet Лига. Кърджалийци надделяха с 2:1 у дома, след като осъществиха обрат през второто полувреме.

Уме Емануел откри резултата за "жълто-черните" в 32-рата минута, а след почивката тимът на Николай Киров стигна до трите точки. Малко след като измина час игра от началото на мача Борис Тютюков (61') възстанови равенството, а в 85-ата минута Йонас Там си отбеляза автогол.

С днешната победа Арда събра 44 точки в актива си и заплете още повече интригата за седмото място. "Сините" вече са само на точка от ЦСКА 1948 и Ботев (Пд), докато Славия остава на десетата позиция с 40 пункта.

Предвид предстоящия финал за Купата срещу Лудогорец в сряда, треньорът на гостите Душан Керкез даде почивка на част от основните си футболисти - Хидайет Ханкич, Антоан Конте, Дилан Мертенс, Мохамед Брахими и Ивелин Попов. Аут заради натрупани картони пък беше Николай Минков.

Мачът започна равностойно, а в седмата минута дойде и първият точен удар. Мартин Секулич стреля от дъгата на наказателното поле, но топката попадна право в ръцете на Анатолий Господинов.

Малко по-късно "жълто-черните" организираха добра атака отляво, а Акере намери Секулич, който нанесе изстрел от движение. И този път стражът на домакините внимаваше и се намеси подобаващо.

В 32-рата минута Окезие допусна груба грешка в защита и подари топката в краката на Уме Емануел. Той се откъсна очи в очи с Господинов, премина покрай него и реализира в опразнената врата. Милен Стоев направи опит да изчисти кълбото от голлинията, но без успех.

В началото на втората част Борис Тютюков шутира от далечно разстояние, но не затрудни Матвей Игонен. Само няколко секунди след това Окезие Ебенезер допусна нова грешка, която като по чудо не доведе до втори гол във вратата на Арда. Защитникът на "сините" върна топката назад, но по този начин изведе Кристиан Нвачукву на отлична позиция. Играчът на Ботев нахлу в наказателното поле, но ударът му премина на сантиметри от левия страничен стълб.

В 64-тата минута домакините изравниха резултата след чудесна комбинация. Борислав Цонев центрира към наказателното поле, а там Тонислав Йорданов овладя топката по брилянтен начин и с второто си докосване я подаде към Борис Тютюков, който се пребори с Укаки във въздуха и вкара с глава за 1:1.

Четвърт час преди края на редовното време Балоянис проби добре по левия фланг и подаде към Секулич, но нападателят на "канарчетата" отправи слаб изстрел и не затрудни Господинов. В 77-мата минута вратарят на Арда прояви страхотен рефлекс, след като отрази силния удар на Джеймс Ето'о и за пореден път се оказа последна пречка пред гола.

В 81-вата минута Станислав Иванов стреля от границата на наказателното поле, но и Матвей Игонен се отличи с добро спасяване. В ответната атака Ботев можеше отново да поведе. Нвачукву беше изведен зад гърба на противниковата защита и опита подаване към Балоянис, но Борислав Цонев се намеси решително и успя да избие в корнер.

В 85-ата минута Цонев стреля опасно под гредата, но и този път Игонен успя да спаси. От последвалия ъглов удар Йонас Там засече топката в собствената си врата.

Малко след това Тонислав Йорданов можеше да сложи точка на спора, но изстрелът му от въздуха премина над целта. В оставащото време други попадения нямаше и Арда се поздрави с трите точки.

АРДА 2:1 БОТЕВ (ПЛОВДИВ)

0:1 Уме Емануел (32)
1:1 Борис Тютюков (64)
2:1 Йонас Там (85-а)

Стартови състави:

АРДА: 1. Анатолий Господинов, 4. Милен Стоев, 6. Пламен Крачунов, 9. Чинонсо Офор, 10. Борислав Цонев, 12. Окезие Ебенезер, 18. Джелал Хюсеинов, 20. Деян Лозев, 33. Иван Тилев, 80. Лъчезар Котев (K), 99. Станислав Иванов;

БОТЕВ (ПЛОВДИВ): 32. Матвей Игонен, 4. Ехие Укаки, 5. Йонас Там, 9. Мартин Секулич, 15. Джеймс Ето'о, 16. Самуел Акере, 20. Антонио Перера, 28. Янис Карабельов (K), 31. Уме Емануел, 38. Константинос Балоянис, 42. Ивайло Видев.