Сити направи още една крачка към титлата

16:33

Манчестър Сити изпълни задачата си и излезе на върха във временното класиране на Премиър лийг, след като победи с 4:0 Фулъм на “Крейвън Котидж” в предпоследния кръг от шампионата. “Гражданите” в момента имат две точки преднина пред Арсенал, който утре гостува на “Олд Трафорд”. След тази среща в “Театъра на мечтите” “топчиите” имат само един мач до края на сезона, докато Сити ще изиграе два двубоя през следващата седмица. Лондончани в момента имат преднина от едва две попадения по отношение на головата разлика, след като имаха много сериозно предимство по този показател преди няколко седмици. Иначе Йошко Гвардиол (13’, 71’), Фил Фоудън (59’) и Хулиан Алварес (90+6') донесоха 16-ата поредна победа на “гражданите” над Фулъм.

Джосеп Гуардиола бе направил само една промяна в сравнение с гръмката победа над Уулвърхамптън преди седмица. Рубен Диаш започна за сметка на Кайл Уокър, който остана на пейката за началото. Мануел Аканжи бе преместен отдясно на отбраната. Ерлинг Холанд, който отбеляза четири гола срещу “вълците”, отново водеше атаката, а Джак Грийлиш не бе в групата, тъй като е болен.

В състава на Фулъм имаше една принудителна промяна - Саша Лукич пропусна двубоя заради контузия, като вместо него стартира Боби Рийд, който изведе отбора с капитанската лента.

Първите десетина минути бяха равностойни, но при първата си опасна атака “гражданите” поведоха в резултата. В 12-ата минута Гвардиол тръгна на пробив отляво, направи двойно с Де Бройне, след което влезе в наказателното поле между двама бранители и стреля прецизно в ъгъла. Това бе трети гол на хърватския защитник в последните му пет мача във Висшата лига.

Три минути след това Сити можеше да удвои. Баси върна много трудна топка към Лено, който успя да я отиграе с коляното си, след което Баси сгреши втори път и подаде на практика към Де Бройне. Неговото центриране бе свалено с глава от Силва към Холанд, който обаче стреля над вратата.

В 21-вата минута Гуардиола трябваше да направи принудителна смяна, тъй като Аке получи контузия. Уокър влезе в игра и застана на обичайната си позиция отдясно на защитата, а Аканжи се премести в центъра на отбраната.

До почивката шампионите имаха доста сериозно предимство, но така и не стигнаха до ново попадение. Най-чистата ситуация пропусна Аканжи, който от два метра стреля над вратата. Успокоението за него бе, че в тази ситуация лайнсменът вдигна и флага си за засада. Фулъм не създаде абсолютно нищо в атака през първото полувреме.

Марко Силва направи двойна смяна на почивката - Кеърни и Траоре замениха съответно Вилиан и Рийд.

В 53-тата минута бърза атака на Манчестър Сити завърши с удар на Бернардо Силва в близкия ъгъл. Бернд Лено обаче се намеси много добри и спаси отбора си от втори гол.

В 57-ата минута Фулъм за първи и единствен път днес път бе близо до гола, след като Траоре проби отдясно, след което центрира по земя към близката греда, където Муниз засече с пета, насочвайки топката към далечния ъгъл. Едерсон се разтегна максимално и улови. Минута по-късно преднината на Сити вече бе от два гола. Силва много добре се справи с Робинсън около тъчлинията, след което напредна и буквално бе отнесен пред наказателното поле от връхлитащия Палиня. Топката обаче стигна до Фоудън, който много точно я насочи към ъгъла за 0:2.

В 61-вата Ерлинг Холанг направи огромен пропуск, след като от чиста позиция стреля високо над вратата.

Йошко Гвардиол се разписа за втори път днес в 73-тата минута, след като Силва центрира към далечната греда, където Аканжи и хърватинът атакуваха топката, но последният достигна до нея и отблизо я прати под плонжа на Лено, който също не се намеси добре.

В 80-ата минута Лено спаси удар на Доку. В шестата минута от добавеното време, което бе от седем минути, Диоп препъна Хулиан Алварес в наказателното поле - дузпа за Сити и червен картон за бранителя. Гвардиол поиска да изпълни, за да оформи своя хеттрик, но Кайл Уокър не му позволи и Хилиан Алварес взе топката. Аржентинецът нямаше проблем да реализира от бялата точка, оформяйки крайния резултат.