Тренто отново триумфира в Шампионската лига

20:00

Отборът на Трентино Итас, Тренто (Итас) спечели за четвърти път Шампионската лига по волейбол за мъже!

На Суперфинала в Анталия (Турция), Тренто се справи с миналогодишния финалист Ястрежебски Венгел, Ястжембие Здруй (Полша) и го победи категорично с 3:0 (25:20, 25:22, 25:21) пред 8500 зрители.

За първи път Тренто спечели Шампионската лига без българско участие, в 7-ия финал, в който участва.

Италианският тим за 7-и път игра на финал в ШЛ, като първите 3 трофея спечели под ръководството на Радостин Стойчев и с Матей Казийски в състава си през 2009, 2010 и 2011 година.

Тренто спечели Шампионската лига за четвърти път в историята си и за първи в последните 13 сезона.

Ястрежебски Венгел загуби втори пореден финала в ШЛ, след като през 2023 година загуби драматично от другия полски гранд ЗАКСА (Кендженджин-Козле) с 2:3, след като първоначално поведе с 2:0 гейма.

Волейболистите на Тренто поведоха с 4:2 в началото на двубоя. Полският отбор успя да изравни резултата при 9:9. Блокада на Ян Кожамерник и Тренто поведе с 12:11. Блокада на Марко Подрасчанин даде аванс от 3 точки за Тренто при 15:12. Марселе Мендес взе прекъсване за Ястрежебски Венгел. Блокаут на Алесандро Микиелето - 16:13. Ас на Алесандро Микиелето - 17:13. Блокада спря атака на Кимил Рихлицки - 15:17. Грешка на Даниеле Лавия - 17:16. Томаш Форнал атакува успешно и намали до 17:18. Нова атака на Кимил Рихлицки изведе Тренто напред с 2 точки - 19:17. Италианска блокада направи резултата 20:17. Технично отиграване в атака на Даниеле Лавия - 21:18. Успешна атака на Камил Рихлицки - 22:18. Марсло Мендес взе второто си прекъсване в първата част. Мрежа на волейболист на Ястрежебски Венгел и италианците дръпнаха с 23:18. Алесандро Микиелето атакува мощно по диагонала от зона 4 и Тренто спечели убедително първата част с 25:20.

Възпитаниците на Марсело Мендес поведоха бързо с 3:0 в началото на втората част. Фабио Соли взе прекъсване за Тренто. Италианския тим успя да изравни при 4:4. Алесандро Микиелето и компания поведоха с 9:7. Марсело Мендес взе прекъсване за полския тим. Блокада на Ян Кожамерник изведе Тренто напред с 10:8. Ас на Рафал Шимура изравни резултата при 10:10. Италианците поведоха с 12:10, но последваха 3 поредни точки за Ястрежебски Венгел - 12:13. Равенството се запази до 15:15. Тренто отново дръпна убедително с 23:19. Томаш Форнал атакува успешно за 20:23. Ас на Томаш Форнал - 22:24. Фабио Соли взе прекъсване за италианците. Блокаут на Алесандро Микиелето изведе Тренто до успех във втората част с 25:22.

Третата част започна напълно равностойно. Равенството се запази до 5:5. Блокаут на Камил Рихлицки - 6:5 за Тренто. Ястрежебски Венгел излезе напред при 7:6 след атака на Томаш Форнал. Даниеле Лавия атакува успешно за 12:10. Ас на Юрий Гладир възстанови равенството при 12:12. Блокаут на Камил Рихлицки отново изведе Тренто напред - 13:12. Последваха 3 поредни точки за възпитаниците на Марсело Мендес и Ястрежебски Венгел поведе с 15:13. Фабио Соли взе прекъсване за Тренто. Блокада на Марко Подрасчанин изравни резултата при 15:15. Блокаут на Камил Рихлицки - 17:17. Нова технична атака по блокадата на Камил Рихлицки и 18:18. Томаш Форнал отново изведе полския тим напред с 19:18. Райън Склейтър атакува в аут и Тренто поведе с 20:19. Норберт Хубер сгреши в атака и италианците дръпнаха с 21:19. Марсело Мендес взе прекъсване в третата част. Блокада на Ян Кожамерник спря атака на Томаш Форнал за 22:19. Атака на Алесандро Микиелето изведе италианския тим до мачбол при 24:20. Блокада на Марко Подрасчанин донесе успеха на Тренто в третата част с 25:21 и в мача с 3:0 гейма.

Алесандро Микиелето стана най-резултатен за Тренто с 16 точки (2 аса, 1 блок, 54% ефективност в атака, 55% перфектно и 73% позитивно посрещане - +12).

Камил Рихлицки добави още 15 точки (1 блок, 54% ефективност в атака +12).

Даниеле Лавия, който до скоро бе контузен, записа 11 точки (1 ас, 1 блок, 39% ефективност в атака, 46% перфектно и 54% позитивно посрещане - +8).

Марко Подрасчанин (5 блока, 43% ефективност в атака - +7) и Ян Кожамерник (5 блока, 75% ефективност в атака - +8) се отличиха с по 8 точки.

Томаш Форнал стана най-резултатен в двубоя с 19 точки (1 ас, 3 блока, 52% ефективност в атака, 47% перфектно и 68% позитивно посрещане - +15).

Жан Патри (39% ефективност в атака - +6) и Рафал Шимура (1 ас, 1 блок, 37% ефективност в атака, 56% перфектно и 52% позитивно посрещане - +6) добавиха по още 9 точки за Ястрежебски Венгел.

Финал в Шампионската лига:

ТРЕНТИНО ИТАС, ТРЕНТО (ИТАЛИЯ) - ЯСТРЕЖЕБСКИ ВЕНГЕЛ, ЯСТЖЕМБИЕ-ЗДРУЙ (ПОЛША) 3:0 (25:20, 25:22, 25:21)
ТРЕНТО: Рикардо Сбертоли, Камил Рихлицки 15, Даниеле Лавия 11, Алесандро Микиелето 16, Марко Подрасчанин 8, Ян Кожамерник 8 - Габриеле Лауренцано-либеро (Доменико Пасе-либеро)
Старши треньор: ФАБИО СОЛИ
ЯСТРЕЖЕБСКИ ВЕНГЕЛ: Бенжамен Тонюти 1, Жан Патри 9, Томас Форнал 19, Рафал Шимура 9, Норберт Хубер 8, Юрий Гладир 6 - Якуб Попивчак-либеро (Райън Склейтър 1, Мустафа М’Байе, Ярослав Мачиончик)
Старши треньор: МАРСЕЛО МЕНДЕС.