Астън Вила не беше гостоприемен домакин на Брайтън

22:34

Астън Вила постигна безапелационна десета поредна домакинска победа в Премиър лийг, след като сломи с 6:1 Брайтън на „Вила Парк“ в двубой от седмия кръг. Бирмингамци решиха всичко за 12 минути – между 14-тата и 26-ата, когато отбелязаха три попадения. Оли Уоткинс (14', 26') се разписа на два пъти, а Первис Еступинан (26') си вкара автогол. След почивката Ансу Фати отбеляза (5') дебютното си попадения във Висшата лига, а Уоткинс оформи своя хеттррик (65'). Джейкъб Рамзи (85') и Дъглас Луис (87') оформиха крайния резултат. Благодарение на изразителната си победа Вила измести Брайтън от третото място във временното класиране.

Унай Емери заложи на същия състав, който започна и при победата над Челси в миналия кръг. Юри Тилеманс, Леандер Дендонкер и Джейкъб Рамзи останаха сред резервите за началото. Роберто Де Дзерби за пореден път ротира състава си и направи четири промени в сравнение с мача Борнемут от предишния кръг на Премиър лийг. Джейсън Стийл се завърна на вратата, а Соли Марч, Каору Митома и 18-годишният Джак Хиншълууд също започнаха. За последния това бе дебют като титуляр в Премиър лийг.

Първата обра възможност за „чайките“ бе в шестата минута, когато Гилмор със страхотно подаване прехвърли отбраната на Вила и намери Еступинан отдясно. Еквадорецът бе в добра позиция, но стреля право в Мартинес, за когото спасяването бе лесно. Астън Вила обаче бе отборът, който откри резултата. Това се случи в 14-тата минута, когато Оли Уоткинс засече отблизо остро центриране на Мати Кеш.

Вила продължи да играе по-добре и в 21-вата минута бирмингамци удвоиха аванса си. Диаби пресече лош пас на Велтман и веднага подхвана контраатака с подаване към Уоткинс, който нахлу в наказателното поле, където показа страхотна техника, справи се с двама бранители, прехвърли топката на десния си крак и стреля в близкия ъгъл за 2:0. ВАР прегледа попадението, тъй като Дзаниоло бе пред Стийл в момента на удара, но голът бе признат.

В 26-ата минута преднината на Астън Вила вече бе от три гола. Стийл изби удар на Диаби, след което крилото на бирмингамци стреля втори път. Топката се озова на пътя на Еступинан, който я прати във вратата си – автогол и 3:0.

Де Дзерби направи тройна смяна на почивката, включвайки Жоан Педро, Ансу Фати и Тарик Лампти. Това веднага даде резултат и в 50-ата минута Ансу Фати намали резултата. Педро задържа топката до самата аутлиния, първият му опит за подаване бе пресечен, а при втория бе фаулиран, но кълбото все пак стигна до далечната греда, където Ансу Фати я прати във вратата.

Вила обаче бързо си върна преднината от три гола, след като в 65-ата минута Уоткинс получи страхотно подаване от Макгин и стреля между двама, оформяйки своя хеттрик. В края Джейкъб Рамзи довърши Брайтън с пети гол, дошъл след хубав фалцов удар от границата на наказателното поле. Тук Уоткинс добави и асистенция към трите си гола. В добавеното време Уоткинс се размина с четвъртото си попадение, тъй като Стийл спаси, но топката стигна до Дъглас Луис, който направи 6:1.