България срази Китай на олимпийската квалификация в Сиян

16:29

Националният отбор на България по волейбол за мъже стартира с успех над Китай с 3:0 (25:18, 25:19, 25: 14) в олимпийските квалификации в китайския град Сиян.

Тимът на Пламен Константинов доминираше съперника си през цялото време и в нито един момент не предаде инициативата на домакините.

Отборът започна в състав Александър Николов, Цветан Соколов, Алекс Грозданов, Николай Колев, Георги Сеганов и Мартин Атанасов с либеро Симеон Добрев. По-късно по време на мача като резерви за тима на селекционера Пламен Константинов влязоха още Стефан Чавдаров, Николай Пенчев, Мартин Божилов и Симеон Николов.

С успеха България оглави временното класиране в Група C заедно с отбора на Аржентина, а утре сутрин от 11,00 часа отборът ще срещу европейския шампион Полша, който се наложи трудно в дебюта си над Белгия с 3:2.

Българските волейболисти поведоха с 3:0 в началото на двубоя. При 5:0 наставникът на Китай Ву Шън взе прекъсване. Българският отбор започна по най-добрия начин с отлична серия на Мартин Атанасов от сервис и направи веднага разлика от 6:0. Единична блокада на Георги Сеганов и 8:2 за България. При 13:9 Пламен Константинов взе прекъсване за България. Цветан Соколов атакува мощна в атака за 14:11. Ас на Мартин Атанасов и 15:11. Ас на Стефан Чавдаров направи резултата 21:15. Старши треньорът на Китай Ву Шън взе второто си прекъсване в първата част. Георги Сеганов пусна технично за 22:16. Великолепна блокада на Цветан Соколов направи резултата 23:16. Мартин Атанасов атакува технично и изведе националите до геймбол при 24:16. Грешка на начален удар на китайците даде успеха на България в първата част с 25:18.

Волейболистите на Китай поведоха с 5:2 в началото на втората част. Чжиян Чуан атакува по блокадата за 8:5. Единична блокада на Мартин Атанасов и равенство при 9:9. Атака на Мартин Атанасов и България поведе с 10:9. Единична блокада на Алекс Грозданов и 12:9. Тройна българска блокада направи резултата 13:9. Китайците изравниха резултата при 15:15. Цветан Соколов се справи с двойна блокада за 16:15. Ас на Цветан Соколов и 17:15. Цветан Соколов атакува отново успешно - 18:16. Поредна мощна атака на Цветан Соколов - 19:16.  Ас на Алекс Николов - 20:16. Технична атака на Цветан Соколов от зона 2 - 23:18. Нова грешка на сервис на начален удар на китайците даде успеха на България във втория гейм с 25:19.

Българските волейболисти поведоха с 4:1 в началото на третата част. Николай Колев атакува безкомпромисно в центъра за 5:3. Цветан Соколов атакува мощно на единична блокада - 9:4. Атака в центъра на Николай Колев - 10:5. Алекс Грозданов атакува остро в центъра за 11:6. Цветан Соколов атакува скоростно от зона 4 по диагонала за 12:7. Николай Колев атакува по блокадата за 15:8. Куриозна точка на Цветан Соколов, който атакува топката се върна от блокадата в главата му и после влезе в полето на Китай за 17:9. Нов ас на Цветан Соколов 18:9. Ву Шън взе прекъсване за домакините. Разликата нарасна на 10 точки при 20:10. Блокаут на Цветан Соколов - 21:11. Единична блокада на Георги Сеганов направи резултата 23:11. Симеон Николов дебютира за България на 16 година. Мартин Атанасов атакува успешно от зона 4, а националите стигнаха до мачбол при 24:13. Мартин Атанасов атакува технично и донесе победата на България в третата част с 25:14 и мача с 3:0 гейма.

България имаше предимство в атака, блокада и при сервис (7 на един аса), като единствено посрещането на китайците бе по-добро на моменти.

Капитанът Цветан Соколов завърши с 20 точки (3 аса, 2 блока) за победата на България.

Мартин Атанасов добави още 11 точки (2 аса, 1 блок).