И черногорците не пропуснаха да потренират върху боксовата круша на Европа

21:19

България загуби злощастно с 1:2 като гост на Черна гора в среща от квалификациите за Евро 2024. В добавеното време на първото полувреме Стефан Савич намери мрежата след корнер. В началото на второто полувреме Кирил Десподов пропусна дузпа, а домакините останаха с човек по-малко на игрището. В 78-ата минута Преслав Боруков изравни. Последваха много пропуски на нашите, за да дойде 96-ата минута, когато Стеван Йоветич прати топката с глава зад Иван Дюлгеров.

Наставникът на "трикольорите" Младен Кръстаич извърши пет промени в сравнение с единадесеторката, която стартира срещу Иран в Пловдив. Иван Дюлгеров смени Димитър Митов под рамката на вратата.

От първата минута започнаха още Валентин Антов, Кристиан Димитров, Патрик-Габриел Галчев и Георги Русев за сметка на Алекс Петков, Иван Йорданов, Ивайло Чочев и Преслав Боруков.

Срещата започна при голяма горещина - над 30 градуса в столицата на Черна гора, като през първия четвърт час пред двете врати нямаше нищо за отбелязване. В 19-ата минута Кирил Десподов изведе по отличен начин Лукас Петков, който можеше да открие резултата от чиста позиция. Изстрелът му обаче беше спасен от бившия вратар на Левски Милан Миятович.

Последваха минути, в които "лъвовете" контролираха играта, но не успяха да превърнат териториалното си предимство в гол. В 43-ата минута домакините показаха зъби - Марко Бакич се оказа сам пред Иван Дюлгеров, но стражът на Черно море реагира отлично и спаси сигурен гол. Черногорците поискаха дузпа, след като Бакич се сблъска с Дюлгеров при своя пропуск, но след проверка с VAR съдията даде знак играта да продължи.

В добавеното време Стефан Савич "взриви" трибуните след ъглов удар. Опитният бранител на Атлетико Мадрид се оказа на точното мястото в наказателното поле на нашите и отблизо намери мрежата зад Иван Дюлгеров - 1:0 за домакините.

На почивката Младен Кръстаич извърши първата си смяна - на мястото на Георги Русев влезе Спас Делев. В игра за домакините пък се появи любимецът на местната публика Стеван Йоветич.

В 58-ата минута Спас Делев се вряза в наказателното поле на домакините, опитният нападател беше повален и реферът Харм Озмерс посочи бялата точка. Освен това червен картон получи бранителят Игор Вуячич, който фаулира Делев. Зад топката застана българският капитан Кирил Десподов, който шутира в долния десен ъгъл. Миятович обаче реагира добре и отрази удара, с което запази преднината на своя отбор.

В 76-ата минута България отново се размина с изравняването. Центриране, дошло отляво, намери Лукас Петков непокрит пред вратарското поле на Черна гора. Изстрелът на звездата на Гройтер Фюрт обаче мина на сантиметри от целта.

След 120 секунди натискът на нашите даде резултат. Спас Делев шутира остро отляво, но топката се отби в страничната греда. Последва добавка на резервата Преслав Боруков и резултатът беше изравнен!

Последваха пропуски и пред двете врати - Йоветич намери горната греда с глава след корнер, а след това Спас Делев и Доминик Янков се разминаха на косъм с попадение. В 88-ата минута пробив на Йоан Стоянов отдясно завърши с остро центриране пред голлинията, но нямаше кой да го засече. Малко след това Димо Кръстев пробва рефлекса на Миятович с коварен удар в долния десен ъгъл. В 94-ата минута Ивайло Чочев беше на стрелкова позиция в наказателното поле на Черна гора, но топката не намери рамката.

В 96-ата минута Дритон Цамай центрира отляво и Йоветич с глава матира българската отбрана и вратаря Иван Дюлгеров - 2:1 за домакините... Така последният съдийски сигнал донесе три точки на тима на Миодраг Радулович и остави българския състав на последното място в групата.

Черна гора 2:1 България

1:0 Стефан Савич 45'+1
1:1 Преслав Боруков 78'
2:1 Стеван Йоветич 90'+6

ЧЕРНА ГОРА: 1. Милан Миятович, 5. Игор Вуячич, 15. Стефан Савич, 22. Никола Шипчич, 23. Адам Марушич, 8. Марко Янкович, 20. Стефан Лончар, 19. Марко Бакич, 2. Андрия Вукчевич, 11. Никола Кръстович, 21. Урош Джурджевич;

БЪЛГАРИЯ: 23. Иван Дюлгеров, 3. Димо Кръстев, 6. Валентин Антов, 5. Кристиан Димитров, 20. Виктор Попов, 4. Илия Груев, 8. Андриан Краев, 14. Патрик-Габриел Галчев, 19. Лукас Петков, 10. Георги Русев, 11. Кирил Десподов;