България е осминафиналист на европейското по волейбол за жени

22:18

България постигна втора победа на Европейското първенство по волейбол за жени, което се провежда в Италия, Германия, Белгия и Естония.

В среща от група "В" българките се наложиха над срещу Босна и Херцеговина с 3:1 (25:20, 25:19, 19:25, 25:18) пред 803 зрители в "Арена ди Монца" в Монца (Италия).

Селекционерът Лоренцо Мичели пусна в игра стартов състав: Радостина Маринова, Мария Йорданова, Петя Баракова, Мирослава Паскова, Мира Тодорова, Борислава Съйкова и либерото Мила Пашкулева.

Като резерви на полето се появиха Вангелия Рачковска, Мерелин Николова, Елена Бечева и Мирела Шахпазова.

Късно снощи България стартира със страхотна победа на ЕвроВолей 2023 - 3:1 над Хърватия.

В събота от 22,00 часа воденият от Лоренцо Мичели състав ще играе срещу световните шампиони и домакини и фаворит Италия.

Селекционерът на България Лоренцо Мичели заложи в стартовия състав на капитана Мирослава Паскова, която замени Елена Бечева, която бе титулярка срещу Хърватия.

Атака "краче" на Мира Тодорова възстанови равенството в началото на двубоя за 4:4. Ас на Мария Йорданова и България поведе с 5:4. Капитанът Мирослава Паскова атакува от зона 4 по диагонала за 6:5. Радостина Маринова атакува мощно за 7:5. Нова атака на Мирослава Паскова и 8:7. Борислава Съйкова атакува в центъра за 10:8. Мария Йорданова игра технично за 11:8. Стеван Любичич взе прекъсване за тима на Босна и Херцеговина. Светкавична атака на Мира Тодорова направи резултата 13:11. Мирослава Паскова отигра стабилно в атака за 17:13. При 18:13 Стеван Любичич взе второто прекъсване за тима на Босна и Херцеговина. Българските волейболистки достигнаха до геймбол при 24:17. При 24:20 Лоренцо Мичели взе второто си прекъсване в първата част.  "Краче" на Мира Тодорова донесе успеха на България в първата част с 25:20.

Българските волейболистки започнаха доста разконцентрирано в началото на втората част. Босна и Херцеговина поведе със 7:3, след като Мария Йорданова сгреши в атака. Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. Радостина Маринова атакува успешно за 8:10. Нова атака на Радостина Маринова и 9:10. Българските националки изравниха резултата при 10:10. Стеван Любичич взе прекъсване за тима на Босна и Херцеговина. Нова отлична атака на Радостина Маринова и България поведе с 11:10. Даяна Бошкович атакува в аут и 12:10. Още 3 поредни български точки след добра серия от начален удар на Петя Баракова - 15:10. Блокаут на Мария Йорданова направи резултата 17:12. Ас на Борислава Съйкова - 18:12. Едина Бегич сгреши началния удар за 20:13 за България. При 21:16 Лоренцо Мичели взе второто си прекъсване във втората част. Националките стигнаха до геймбол при 24:19. Борислава Съйкова донесе успеха на България във втората част с 25:19.

Волейболистките на Босна и Херцеговина поведоха с 5:1 в началото на третата част. Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. При 4:6 Вангелия Рачковска се появи в игра на мястото на Мария Йорданова. Успешно "краче" на Мира Тодорова и 5:7. Съперничките ни успяха да поведат с 13:9. Мира Тодорова намали до 10:13. Стеван Любичич взе прекъсване за Босна е Херцеговина. При 12:18 Петя Баракова и Радостина Маринова се завърнаха в игра. Елена Бечева също замени Мирослава Паскова. Даяна Башкович атакува успешно и Босна и Херцеговина поведоха с 19:13. Иман Исанович изведе босненките до геймбол при 24:17. Блокада на Радостина Маринова и 19:24. Стеван Любичич взе прекъсване за съперничките ни. Даяна Бошкович атакува успешно от зона 2 и Босна и Херцеговина спечели третата част с 25:19.

Атака на Мирослава Паскова и 4:4 в началото на четвъртата част. Петя Баракова остави на единичен блок Радостина Маринова, която бе безкомпромисна ва атака - 8:5. Стеван Любичич взе прекъсване за Босна и Херцеговина. Едина Бегич и съотборничките й изравниха резултата при 13:13. Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. Мира Паскова се справи с двойна блокада и България поведе с 14:13. Радостина Маринова се справи с двойна блокада и 17:13. Даяна Бошкович атакува технична за 16:17. Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. Мира Паскова се справи с блокадата за 18:16. Радостина Маринова атакува на разкъсан блок за 21:17. нова атака на Радостина Маринова по правата - 22:18. Мария Йорданова изведе националките до мачбол при 24:18. Радостина Маринова вдигна топката към Мария Йорданова и тя атакува технично за успех в четвъртата част с 25:18 и в мача с 3:1 гейма.

Радостина Маринова бе най-резултатна за България с 19 точки (1 блок, 46% ефективност в атака - +15).

Мирослава Паскова добави още 14 точки (48% ефективност в атака, 6% перфектно и 25% позитивно посрещане - +9).

Мира Тодорова записа 12 точки (1 блок, 61% ефективност в атака - +10).

Даяна Бошкович бе най-резултатна за Босна и Херцеговина с 18 точки.