България с безценен успех срещу Иран в Лигата на нациите

15:44

Волейболистите от националния отбор на България записаха изключително важна и решаваща победа в турнира на Лигата на нациите.

Възпитаниците на Пламен Константинов победиха драматично отбора на Иран с 3:2 (21:25, 25:21, 22:25, 25:22, 15:11) в мач от Група 5  в Анахайм (САЩ).

Успехът ни прекъсна серия от 7 поредни загуби във VNL и на практика почти гарантира оставането на България в турнира на Лигата на нациите и през 2024 година.

Последните две решаващи точки за България в двубоя донесе резервата Денис Карягин, който направи две поредни успешни блокади, които се оказаха и победоносни.

Така България вече има 2 победи и с актив от 8 точки (2 победи, 8 загуби) вече се изкачи на 12-о място във временното класиране, като изпреварихме 3 “чалъндж” отбора - Канада, Куба и Китай.

Президентът на БФ волейбол Любомир Ганев веднага слезе на терена в Анахайм, за да поздрави състезателите.

Иран допусна 8-а загуба и с актив от 9 точки (2 победи, 8 загуби) е на 11-о място.

Следващият мач на България е утре срещу Сърбия от 23:30 часа.

Иран играе срещу Аржентина на 9 юли от 3,00 часа.

Иран играе на турнира в Анахайм без най-добрия реализатор на отбора Амин Есмаилнеджад, основния разпределител Тахер Вади и либерото Арман Салехи, които не получиха американски визи. Старши треньорът Бехруз Атаей, неговият помощник Махмуд Афшардуст и аналитикът Хоссейн Хуриани също не получиха визи и се завърнаха в Иран. Така срещу България “персите” бяха водени от другия помощник треньор Алиреза Толокян, а негов асистент бе бившият полски национал Павел Воицки.

Пламен Константинов направи няколко промени в стартовия състав на България за двубоя срещу Иран.

Аспарух Аспарухов започна като титуляр на поста диагонал на разпределителя, а Николай Пенчев стартира като основен посрещач. Мартин Божилов пък получи доста игрово време на поста либеро в първата част на двубоя.

Мартин Божилов направи страхотно спасяване в защита, а пайп на Мартин Атанасов изравни резултат в началото на мача до 4:4. Аспарух Аспарухов атакува по блокадата и България поведе с 5:4. Аспарух Аспарухов атакува мощно от зона 2 за 6:5. Николай Колев атакува успешно в центъра за 7:5. Мортеза Шарифи атакува в аут и България поведе с 10:7. "Персите" взеха прекъсване. Блокаут на Аспарух Аспарухов и 13:10. Нова добра атака на Аспарух Аспарухов покрай двойната блокада и 14:11. Мощна атака на Аспарух Аспарухов по правата от зона 2 и 17:13. Наставникът на Иран взе второто си прекъсване в първата част. Великолепна комбинация Георги Сеганов - Николай Колев - 19:16. Мохамад Мусави спря атака на Алекс Грозданов за 19:19. Нова блокада на Мохамад Мусави спря атака и на Мартин Атанасов и Иран поведе с 20:19. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Мартин Атанасов атакува успешно от зона 4 на разкъсана блокада и равенство при 20:20. Още един успешен блок на Мохамад Мусави спря атака на Мартин Атанасов - 20:21. Ас на Али Хаджипур и Иран поведе с 23:20.  Иран спечели първата част с 25:21.

Втората част започна с 2:0 за България. Аспарух Аспарухов атакува успешно за 4:3. Нова мощна атака на Аспарух Аспарухов - 5:3. Пайп на Мартин Атанасов и 7:5. Българските волейболисти поведоха с 9:6, а Алиреза Толокян взе прекъсване за "персите". Мартин Атанасов атакува успешно от зона 4 за 10:7. Мартин Атанасов успя да атакува успешно много трудна топка за 11:8. Мартин Атанасов уцели антената при сложна ситуация в атака  и Иран изравни резултата при 11:11. Аспарух Аспарухов атакува технично от зона 2 за 13:11. Страхотна реакция на Теодор Салпаров на посрещане даде възможност на Аспарух Аспарухов да атакува успешно за 14:12. Николай Пенчев атакува по блокадата от зона 4 за 15:13. Мощна атака на Аспарух Аспарухов и 16:14. Националите поведоха със 17:14. Алиреза Толокян взе прекъсване за Иран. При последвалото разиграване играта бе прекъсната от първия съдия Андреа Пюхер, след като Георги Сеганов стъпи на крака на Амирхосейн Есфандиар. Страхотна блокада на Николай Колев и 18:14. Аспарух Аспарухов атакува успешно от зона 2 за 20:15. Националите дръпнаха с 23:20. мощен сервис на Аспарух Аспарухов даде възможност на Николай Колев с блокада да направи 25:21 за България във втората част.

Мощен пайп на Мартин Атанасов и България поведе с 4:2 в началото на третата част. Двойна блокада на Алекс Грозданов и Георги Сеганов - 5:2. Алиреза Толокян взе прекъсване за "персите". Николай Колев атакува успешно в центъра за 10:8. Мохамад Мусави атакува успешно в центъра за 10:11. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Мохамад Мусави хвана на единична блокада атака на Алекс Грозданов за равенство при 11:11. Али Хаджипур атакува в аут и България поведе с 15:12. Алиреза Толокян взе второто си прекъсване в гейма за "персите". Николай Пенчев отигра успешно в атака за 16:14. Иранците успяха да излязат напред при 19:18. Аспарух Аспарухов атакува успешно по диагонала от зона 2 за равенство - 19:19. Аспарух Аспарухов атакува технично за 20:21. Ас на Мартин Атанасов изравни резултата при 21:21. "Персите" успяха да поведат с 23:21. Пламен Константинов побърза да вземе прекъсване за България. Николай Пенчев атакува в аут - 21:24. Аспарух Аспарухов атакува по блокадата за 22:24. Валентин Братоев би сервис в мрежата и Иран спечели третата част с 25:22.

Блокаут на Мартин Атанасов даде преднина от 2:0 в началото на четвъртия гейм. Али Хаджипур би сервис в аут - 4:2. Блокада на Николай Колев спря атака на Амирхосейн Есфандиар - 7:3. Алиреза Толокян побърза да вземе прекъсване за съперниците ни. При 10:9 Пламен Константинов също взе прекъсване за националите ни. Аспарух Аспарухов атакува технично от зона 4 за 12:10. Мортеза Шарифи атакува технично и Иран поведе с 13:12. Димитър Димитров се появи в игра за България. Николай Пенчев атакува мощно от зона 4 за 13:12. Успешна българска блокада на Алекс Грозданов и Николай Пенчев - 15:13. Ас на Алекс Грозданов и 16:13. Алиреза Толокян взе прекъсване за "персите". Димитър Димитров реализира първата си точка в двубоя - 17:14. Ас на Димитър Димитров - 18:14. Мартин Атанасов атакува мощно от зона 4 за 20:16. Али Хаджипур атакува в аут и националите дръпнаха с 22:17. Контраатака на Мартин Атанасов и 23:17. Димитър Димитров бе категоричен в атака и националите стигнаха до геймбол при 24:22. Мартин Атанасов изведе България до 25:22 в четвъртата част.

Димитър Димитров остана в състава на България в началото на тайбрека. Отлична атака на Марлтин Атанасов покрай двойна блокада и 1:1. Димитър Димитров атакува успешно то зона 2 - 3:3. Николай Пенчев успя да се справи с иранската блокада за 4:3. Димитър Димитров атакува мощно от зона 2 за 5:4. Димитър Димитров атакува по блокадата за 6:5. Мощна атака в центъра на Николай Колев направи резултата 7:6. Блокаут на Мартин Атанасов - 8:6. Алекс Грозданов атакува бързо в центъра за 9:7. страхотна двойна блокада на Алекс Грозданов и Димитър Димитров - 10:7. Алереза Толокян взе прекъсване за "персите". Иранска блокада спря атака на Димитър Димитров и изравни резултата при 11:11. Денис Карягин записа успешна блокада за 13:11. Страхотна единична блокада на Николай Колев и националите стигнаха до мачбол при 14:11. Нова блокада на Денис Карягин донесе успеха на българия в тайбрека с 15:11 и 3:2 гейма в мача.

Най-резултатен за България бе Аспарух Аспарухов с 23 точки (2 блока).

Мартин Атанасов добави 18 точки (2 аса, 1 блок).

Николай Колев записа 9 точки (3 блока).

Димитър Димитров (1 ас, 1 блок) и Николай Пенчев (1 блок) помогнаха с по 8 точки.

Диагоналът Али Хаджипур бе най-резултатен за Иран с със 17 точки (3 аса, 4 блока).

Капитанът Мохамад Мусави добави още 13 точки (7 блока). Мортеза Шарифи се отличи с 10 точки.