АЗ Алкмаар триумфира в Младежката лига

23:05

АЗ Алкмаар триумфира в Младежката лига, след като във финалния двубой победи Хайдук Сплит с 5:0. Нидерландският тим доминираше от началото до края на срещата и заслужено ликува.

Въпреки многото положения пред вратата на Борна Булян, АЗ поведе чак в 45-ата минута с гол от дузпа на Джедън Адай. През второто полувреме Хайдук изнесе играта в по-предни позиции, но в последните 20 минути рухна физически, а футболистите на АЗ Алкмаар се възползваха. Ернест Поку (70’, 76’) и резервата Мех Меердинк (79’, 87’) оформиха разгромния резултат в полза на тима, воден от Ян Сиерксма.

По пътя към финала АЗ Алкмаар елиминира Айнтрахт (Франкфурт), Барселона, Реал Мадрид и Спортинг (Лисабон). Хайдук преодоля последователно Шахтьор (Донецк), Манчестър Сити, Борусия (Дортмунд) и Милан.

АЗ Алкмаар е първият отбор от Нидерландия, който печели Младежката Шампионска лига.

Голмайстори на надпреварата станаха Мех Меердинк и Абделрахман Зеени от Панатинайкос с по 9 гола. Българският национал Никола Илиев ще запомни участието си в турнира с 4-те попадения за Интер във вратата на Виктория (Пилзен).