ЦСКА 1948 на Любо Пенев спука синия балон

23:12

Отборът на ЦСКА 1948 хвърли бомбата в първия кръг на efbet Лига. “Червените” записаха дебютен успех над Левски с 1:0 в Бистрица, след като играха над едно полувреме с човек по-малко. Голът падна в 52-ата минута, а негов автор бе Георги Русев. Преди това Стефан Цонков бе изгонен в 44-ата минута заради два жълти картона. Историческата победа бе постигната в дебюта Любослав Пенев начело на отбора, а също така и пред очите на легендите на ЦСКА Стойчо Младенов и Димитър Бербатов.

“Сините” бяха по-активни в началото и още във втората минута Роналдо нацели гредата с глава след центриране на Кръстев. Гостите продължиха да търсят попадение, но без да създават чисти положения. Хубав удар на Уелтон мина покрай вратата, а Краев също пробва два изстрела, но извън целта. Един път и Кръстев се забави и пропусна да стреля от добра позиция. Малко след 30-ата минута голям пропуск направи Топузов, който остана очи в очи с Михайлов, но стреля над гредата. Оказа се, че седмицата на “червените” бе в положение на засада. Малко преди края на първата част Русев проби отдясно през Цунами и центрира опасно, Михайлов плонжира и изби, а след това и защитата се справи. Цунами пък получи травма в коляното след сблъсък с Русев.

Последваха няколко добри минути на домакините, но грешка в 44-ата минута ги остави с човек по-малко. Стефан Цонков се опита избие топката, като игра леко с нея, но фаулира и Роналдо, който се откъсваше напред. Стоянов беше близо и даде втори жълт картон на централния бранител. Любо Пенев искаше ВАР, но съдията бе категоричен и изгони играча на ЦСКА 1948.

На почивката Мъри извади Цунами и пусна Илиян Стефанов, за да търси победата предвид численото предимство и остави трима защитници. Това обаче се оказа грешен ход, тъй като за седем минути домакините разпиляха отбраната и най-вече дебютанта Блажевич. Първо Русев бе изпуснат от Миланов и с глава не уцели вратата от няколко метра. После Колев с центрирането си изненада Михайлов и топката се отби в горната греда, като при добавката Охене пропиля нов шанс за гол, стреляйки над гредата.

В 52-ата минута активният Топузов проби за пореден път през Блажевич и намери връхлитащия Русев, който пое топката добре и технично я прати в мрежата за 1:0. Интересното е, че това бе първо попадение в историята на ЦСКА 1948 във вратата на Левски от пет двубоя.

Попадението шокира гостите, които имаха нужда да се съвземат, но пропуски направиха Сундебрг и Миланов с глава, Уелтон пробва два удар, но без да затрудни Наумов. Най-чистата възможност бе пред Кръстев, но и той стреля в аут, след като финтира двама бранители.

Мъри пусна Патрик-Габриел Галчев, Килиан ван дер Каап и Марин Петков, докато Пенев заложи на Ангел Бастунов, Денислав Александров и Рафаел Енрике. Петков можеше да изравни очи в очи с Наумов в 80-ата минута, но също прати топката от външната страна на мрежата.

Легендата на ЦСКА Стойчо Младенов е със своя помощник Анатоли Нанков в ложите на стадиона в Бистрица, като бе поздравен от диктора и привържениците на домакините. Към 10-ата минута на мача на стадиона пристигна и Димитър Бербатов.

“Сините” тръгват с амбиция за нещо доста по-сериозно от миналия сезон, а домакините не отстъпват по желание за по-добро класиране в тази кампания, където ще гонят местата даващи право на участие в Европа. Именно затова първият сблъсък между Станимир Стоилов и Любослав Пенев, който дебютира начело на новия си клуб, предизвиква най-голям интерес на старта на сезон 2022/2023 година.

Любослав Пенев заложи на осем българи в своя стартов състав. На вратата бе Даниел Наумов, а пред него Александър Александров - Алвеша, Стефан Цонков, Лазар Марин и Джонатан Перейра. Реян Даскалов и Карлос Охене  оперираха в центъра на терена за "червените", а Марио Топузов, Октавио и Георги Русев действаха зад централния нападател Александър Колев.

Капитанът на "сините" Николай Михайлов бе на вратата, а Блажевич, Сонко Сундберг, Хосе Кордоба и Цунами бяха защитниците. Георги Миланов, Филип Кръстев, Андриан Краев бяха тримата полузащитници, а Уелтон, Роналдо и Билал Бари водеха атаката.

ЦСКА 1948 1:0 ЛЕВСКИ

1:0 Русев 52'

ЦСКА 1948: 29. Даниел Наумов, 15. Александър Александров, 3. Стефан Цонков, 24. Лазар Марин, 2. Джонатан Перейра, 22. Реян Даскалов, 6. Карлос Охене, 58. Октавио, 7. Марио Топузов, 10. Георги Русев, 9. Александър Колев;

ЛЕВСКИ: 13. Николай Михайлов, 21. Анте Блажевич, 23. Сонко Сундберг, 33. Хосе Кордоба, 6. Цунами, 30. Филип Кръстев, 8. Андриан Краев, 7. Георги Миланов, 18. Роналдо, 17. Уелтон, 19. Билал Бари;

Стадион: "Витоша", Бистрица
Съдия: Ивайло Стоянов
Начало: 21:00 часа