Унгария със заслужен успех срещу Англия в Лигата на нациите

21:40

Унгария постигна първа победа над Англия от 1962 година, след като маджарите надделяха с 1:0 над „трите лъва“ на „Пушкаш Арена“ в двубой от група 3 на Лига "А" в Лигата на нациите. Доминик Собослай реализира единственото попадение в 66-ата минута, когато реализира дузпа. За селекцията на Гарет Саутгейт това е първа загуба от финала на Евро 2020 с Италия. Островитяните изиграха двубоя на доста ниско темпо и създадоха твърде малко в офанзивен план, така че може би логично серията им от девет поредни мача без поражение бе прекъсната. След три дни Англия гостува на Германия, а през следващия уикенд приема Италия. На 14 юни „трите лъва“ пък играят отново с Унгария.

Джаръд Боуен и Джеймс Джъстин дебютираха за „трите лъва“. Кайл Уокър стартира като централен защитник заедно с Конър Коуди и Хари Магуайър. Джъстин и Трент Александър-Арнолд действаха като уинг-бекове, а Джуд Белингам и Деклан Райс бяха вътрешни полузащитници. Кейн, Боуен и Маунт оформиха нападателното трио на Англия.

Марко Роси заложи на очакван състав. Ланг, Орбан и Атила Салай бяха тримата централни защитници. Него и Жолт Наги - уинг-бековете в постройката на домакините. Шафер и Адам Наги действаха в средата на терена, а Собослай и Роланд Шалай бяха зад Адам Салай.

Гостите започнаха малко по-добре, като Боуен имаше една-две половинчати възможности в началото. Първият голям шанс за гол обаче създадоха маджарите. В 12-ата минута Доминик Собослай засече центриране отдясно. Топката премина между краката на Покфорд, но малко пред голлинията Конър Коуди изчисти. В 21-вата минута домакините отново изнесоха бързо топката и създадоха добра атака, която завърши с удар на Жолт Наги от границата на наказателното поле. Пикфорд обаче изби в корнер.

Англия владееше повече топката, но атаките на унгарците изглеждаха малко по-остри. Темпото обаче спадна, а и нови интересни ситуации до почивката на практика нямаше.

За началото на второто полувреме в игра за Англия влезе Букайо Сака, който замени Джеймс Джъстин. Именно талантът на Арсенал проби много добре в 51-вата минута, но завършващият му удар не бе достатъчно добър и Гулачи изби с крак.

В 61-вата минута Джак Грийлиш, Джон Стоунс и Рийс Джеймс също се появиха на терена на „Пушкаш Арена“. Три минути след това главният рефер Артур Диаш отсъди дискусионна дузпа в полза на домакините. Рийс Джеймс овладя топката пред Жолт Наги, след което натисна с ръка своя съперник. Контакт имаше и ВАР прецени, че реферът не е сгрешил, така че решението му остана. Домик Собослай изпълни дузпата, стреляйки в долния ляв ъгъл за 1:0.

В 77-ата минута Коуди засече с глава центриране на Джеймс, след което топката премина на сантиметри встрани. Малко след това домакините пропуснаха шанса да удвоят преднината си. Пикфорд изби хубав удар на Клайнхайслер, след което Шафер можеше с добавката да прати кълбото в опразнения ъгъл, но нанесе много неточен удар.

Минута преди края шут на Кейн се оплете от външната страна на мрежата. Англия опита да натисне в петте минути добавено време, но без резултат.