Ботев Пловдив стана последният български представител в евротурнирите (видео)

20:43

Ботев Пловдив e четвъртият български участник в европейските клубни турнири. "Канарчетата" надвиха Берое с 2:1 в плейофа за определяне последния участник от efbet Лига в Лигата на конференциите и отново ще играят на европейската сцена след 5-годишна пуза. Мохамед Брахими (39) изведе домакините напред, а Па Конате (49) удвои. Давиде Мариани (53) много бързо намали изоставането на Берое, но силите на гостите от Стара Загора не стигнаха изравнително попадение. “Канарчетата” спечелиха бронзовите медали в първенството, но играха трябваше да играят бараж заради спечелената Купа на България от Левски. Заралии пък стигнаха до решителния сблъсък благодарение на седмото си място в крайното класиране.

Преди срещата Лъчезар Балтанов получи плакет от "жълто-черния" клуб по случай мач номер 200 с екипа на Ботев. Той беше награден от легендите Петър Зехтински и Атанас Пашев.

Още в първата минута на мача Ботев получи дузпа. Дълго подаване в предни позиции намери Мохамед Брахими. Той показа скоростта си, надбягвайки Бен Юсеф, след което влезе в наказателното поле на гостите. Юсеф опита да спре нападателя, който падна лесно на земята, използвайки загубата на равновесие на защитника, а главният съдия Драгомир Драганов веднага наду свирката за дузпа. Впоследствие ВАР се намеси, главният съдия преразгледа решението си и отмени дузпата, а на свой ред даде жълт картон на Брахими за симулация.

Последваха два неточни удара на Давиде Мариани и Симеон Мечев, като първият прелетя над вратата, а вторият встрани. В 12-ата минута Ето'о центрира към втора греда, където Па Конате беше оставен напълно непокрит. Той стреля в аут с глава, а малко след това стана ясно, че халф-бекът е бил в положение на засада.

В 15-ата минута Па Конате влезе остро в наказателното поле. Той имаше шанс да шутира, но реши да подава встрани към свободния Реда Рабей. Решенето му не бе никак лошо и позволи на халфът да стреля към вратата на Генадий Ганев. Капитанът Георги Динков обаче направи страхотен шпагат и блокира удара с тялото си.

В 18-ата минута "канарчетата" поискаха дузпа за игра с ръка на защитник, но такава нямаше. Четири минути по-късно и играчите на Берое поискаха дузпа. Алиун Фал влезе в наказателното поле, чукна топката наляво и използва посягането на Емануел Току. Контакт между двамата нямаше.

В 32-ата минута Хидайет Ханкич трябваше да се намесва след коварен удар на Тунгара по мократа трева. В 39-ата минута Ботев стигна до гола чрез Мохамед Брахими, който беше най-съобразителен в наказателното поле. След центриране от корнер защитата на Берое не се справи никак добре с изчистването на топката. Така тя стигна до Супрайен, който отклони към Брахими. Последният стреля на мига и успя да насочи удара си във вратата.

Второто полувреме започна вихрено за Ботев и "канарчетата" удвоиха своята преднина чрез Па Конате. Пробив по десния фланг на Току завърши с центриране към втора греда, където Конате беше оставен сам. Той овладя топката, вдигна главата си, за да види позиционирането на вратаря и стреля в опразнения му ъгъл за 2:0.

Много бързо Берое се върна в мача чрез Давиде Мариани. Швейцарският полузащитник се възползва от сериозно разминаване на Роберто Пунчец и беше точен в 53-ата минута с хубав и премерен изстрел от дъгата на наказателното поле в долния десен ъгъл на вратата зад Хидайет Ханкич.

В 61-ата минута опасен шут на Току профуча покрай вратата на Ганев.