Ливърпул стигна до финала на ФА къп след зрелищна победа над Сити

19:27

След зрелището, което Манчестър Сити и Ливърпул ни предложиха преди седмица на „Етихад Стейдиъм“, днес големите съперници излизат отново един срещу друг, но в полуфинал за ФА Къп. Ибрахима Конате откри резултата в 9-ата минута, а Садио Мане удвои в 17-ата след груба грешка на Зак Стефен. Сенегалецът направи 3:0 в самия край на първото полувреме с втория си гол в мача. Джак Грийлиш намали в самото начало на първата част.

Победителят ще спори за трофея с Челси или Кристъл Палас, които играят утре в другия полуфинал.

Манчестър Сити елиминира Суиндън Таун, Фулъм, Питърбро и Саутхамптън, за да стигне до полуфиналите, където отпадаше неизменно в последните две издания на турнира. Ливърпул пък продължава битката за четирите трофея, които отборът на Юрген Клоп все още може да спечели. Мърсисайдци отстраниха Шрюсбъри Таун, Кардиф Сити, Норич Сити и Нотингам Форест по пътя си към „Уембли“. Това е първи полуфинал за „червените“ във ФА Къп от сезон 2014/15.

Ливърпул е в серия от седем поредни срещи без загуба във всички турнири, но пък няма успех срещу Манчестър Сити в последните пет срещи.

Пеп Гуардиола е направил седем корекции. Контузеният Кевин Де Бройне е на пейката, а Кайл Уокър, който също получи травма срещу Атлетико Мадрид, е извън групата. Зак Стефен започва на вратата на шампионите. Нейтън Аке, Олександър Зинченко, Фернадиньо, Джак Грийлиш, Габриел Жезус и Рахийм Стърлинг също започват.

Юрген Клоп също е направил седем промени от мача с Бенфика през седмицата. Трент Александър-Арнолд, Ван Дайк и Андрю Робъртсън се завръщат в защита, а Тиаго Алкантара и Фабиньо заемат обичайните си места в халфовата линия. Садио Мане и Мохамед Салах стартират в атака заедно с Луис Даис, който запазва мястото си.

Ливърпул започна с много яростна висока преса, което затрудняваше гостите, които трудно изнасяха топката. При първия корнер, до който стигнаха, мърсисайдци откриха резултата. Ибрахима Конате надскочи Аке и засече с глава центрирането на Робъртсън, пращайки топката под напречната греда.

Ливърпул удвои аванса си в 17-ата минута, когато Зак Стефен направи груба грешка. Вратарят се забави да отиграе топката с крак, а Садио Мане се възползва, хвърли се на шпагат и прати кълбото във вратата.

До почивката Ливърпул не допусна никакво напрежение пред вратата на Алисон. Нещо повече – в самия край на първата част Мане отбеляза трети гол за Ливърпул, след като получи страхотно подаване от Тиаго и стреля от воле в близкия ъгъл. Стефен отново не се намеси добре – 0:3.

Още във втората минута на втората част Сити върна един гол. Жезус изработи попадението, след като получи в наказателното поле, освободи се с елегантен финт от Фабиньо и пусна топката на пътя на Грийлиш, който със сила я прати под гредата. В 54-тата минута Жезус имаше добра възможност да отбележи втори гол, но Алисон се намеси добре и изби в корнер. След тези няколко силни минути за "гражданите" Ливърпул обаче отново пое контрола.

В 70-ата минута Алисон за втори път се намеси решаващо. Грийлиш изведе Жезус зад гърба на отбраната на Ливърпул, но стражът на мърсисайдци бързо излезе и успя да избие. Две минути след това Салах имаше изключителен шанс, след като Зинченко много рисковано опита да върне с глава към Стефен. Египтянинът стигне до топката и стреля технично, но кълбото се оплете във външната страна на мрежата. До края Салах пропиля още един шанс.

В 91-вата минута Сити върна още един гол. Рияд Марез, който се появи като резерва, проби отдясно, след което центрира ниско успоредно на голлинията. Топката премина между краката на Алисон и стигна на далечната греда до Бернардо Силва, който я прати в опразнената врата. В добавеното време Сити натисна здраво. Удар на Фернандиньо от опасна дистанция обаче бе отклонен в корнер, а след друг рикошет изстрел на Стърлинг попадна в ръцете на Алисон. В 95-ата минута Фирмино пропусна последната добра възможност в този вълнуващ двубой.

МАНЧЕСТЪР СИТИ- ЛИВЪРПУЛ 2:3

0:1 - Конате 9'
0:2 - Мане 17'
0:3 - Мане 45'
1:3 - Грийлиш 47'
2:3 - Силва 90'+1

Манчестър Сити: Стефен, Кансело, Стоунс, Аке, Зинченко, Фернандиньо, Б. Силва, Фоудън, Грийлиш, Жезус, Стърлинг;

Ливърпул: Алисон, Александър-Арнолд, Конате, Ван Дайк, Робъртсън, Фабиньо, Тиаго, Кейта, Диас, Мане, Салах;