България обърна Северна Ирландия с два прекрасни гола на Неделев

23:44

България победи с 2:1 Северна Ирландия в мач от Група "С" на квалификациите за Мондиал 2022. "Лъвовете" стигнаха до обрат, след като на почивката губеха с 0:1, но с два гола на Тодор Неделев нашите стигнаха до успеха.

Като цяло играчите на Ясен Петров изиграха мач с две лица. Преди почивката играха много слабо и единствено намесите на вратаря Иван Караджов спасиха нашите от по-голям пасив през първата част. През второто полувреме обаче България се преобрази и беше значително по-добрият тим на терена и заслужи обрата.

Ясен Петров започна с две двойки близнаци сред титулярите. На вратата застана Иван Караджов, в защита пред него бяха Иван Турицов, братята Петко и Андреа Христови и Димитър Велковски. В халфовата линия - Ивайло Чочев, Тодор Неделев и другата двойка близнаци - Радослав и Борислав Цоневи. В атака пък действаха Кирил Десподов и Атанас Илиев.

Минути преди началото на срещата на трибуните пристигна президентът Румен Радев заедно със сина си. Държавният глава не седна в ложите на стадион "Васил Левски", а седна сред хората сектор "А".

Първата по-сериозна ситуация бе пред българската врата. В седмата минута Джордан Томсън стреля от дистанция, като първо начално Иван Караджов не се намеси добре, но в крайна сметка успя да прибере топката,

В 17-ата минута гостите отново бяха много близо до гола. Центриране отляво към Пади Макнеър, който бе оставен непокрит и само късметът и рефлексът на Караджов спасиха нашите от гол. В последвалия корнер Конър Уошингтън се оказа на стрелкова позиция от близка дистанция, но отново Караджов спаси.

Четири минути по-късно Томсън стреля от дистанция, но отново българският вратар бе на мястото си.

В 26-ата минута дойде първото по-опасно влизане на България в половината на съперника. Десподов получи топката на скорост отдясно, но си затвори ъгъла и опитът му за удар бе блокиран.

Десетина минути по-късно гостите откриха резултата. Центриране и удар с глава на Джош Магенис. Караджов отново спаси, но Конър Уошингтън се оказа най-близо до топката и я довкара във вратата. Първоначално страничният съдия вдигна засада, но след преглед на ВАР се оказа, че Андреа Христов покрива нападателя на Чарлтън и попадението бе признато.

До края на първата част България наложи натиск, но атаките бяха беззъби и не застрашиха с нищо вратата на северноирландците.

В 53-ата минута България изравни. Влезлият като резерва Илиан Илиев потърси Неделев в наказателното поле и след рикошет топката стигна до халфа на Ботев, който без да се бави с левия крак прониза Бейли Пийкок-Фаръл.

Десетина минути по-късно Неделев донесе пълния обрат за "лъвовете". Чочев спря топката на играча на Ботев на границата на наказателното поле и Тодор с отличен шут направи 2:1.

В следващите минути България контролираше срещата и действаше хладнокръвно в отбрана и дебнеше за възможности за контраатаки. Кирил Десподов бе най-близо до попадение за нашите, но параболичният му удар мина покрай гредата. Така или иначе до промяна в резултата не се стигна и България успя да вземе три точки за престиж.

БЪЛГАРИЯ 2:1 СЕВЕРНА ИРЛАНДИЯ

0:1 Уошингтън (38)
1:1 Неделев (53)
2:1 Неделев (63)

България: 23. Иван Караджоев, 2. Иван Турицов, 3. Андреа Христов, 5. Петко Христов, 21. Димитър Велковски, 4. Радослав Цонев, 8. Тодор Неделев, 14. Борислав Цонев, 18. Ивайло Чочев, 11. Кирил Десподов, 19. Атанас Илиев

Северна Ирландия: 1. Бейли Пийкок-Фаръл, 4. Даниел Балърд, 5. Том Фланаган, 11. Шейн Фъргюсън, 20. Крейг Каткарт, 2. Конър Брадли, 8. Стивън Дейвис, 15. Джордън Томпсън, 17. Патрик Макнейр, 21. Джош Мадженис, 9. Конър Уошингтън