Лийдс и Евертън сътвориха истински спектакъл на "Елънд Роуд" (видео)

22:15

Лийдс и Евертън направиха зрелищно равенство 2:2 в първия мач на йоркширци в Премиър лийг пред пълни трибуни на "Елънд Роуд" от 17 години. Двубоят бе доста равностоен като положения, въпреки че домакините владееха топката в 70% от времето. "Карамелите" на два пъти повеждаха в резултата. Доминик Калвърт-Люин откри от дузпа в 30-ата минута, но Матеуш Клих (41') изравни още до почивката. Демарай Грей (50') отново даде преднина на мърсисайдци, след което Калвърт-Люин пропусна страхотна възможност да вкара трети гол. Хубаво попадение на Рафиня (72') донесе равенството на Лийдс. Това бе първа точка за отбора на Марсело Биелса през този сезон, докато тимът на Рафаел Бенитес вече има четири точки.

Голямата новина в състава на Лийдс бе завръщането на английския национал Калвин Филипс, който започна като титуляр. Той замени Робин Кох в халфовата линия. Новото попълнение Жунио Фирмп също стартира. Родриго остана на пейката за началото. Рафа Бенитес бе направил две промени в своя състав в сравнение с победата над Саутхамптън. Джери Мина замени Мейсън Холгейт в центъра на защитата, докато Алекс Иуоби започна за сметка на Андрос Таунзенд.

Ключовият момент през първата част бе в 28-ата минута, когато главният рефер Дарън Ингланд бе призован от своите колеги, отговарящи за ВАР, да прегледа повторение на ситуация, в която Купър задържа и събори в наказателното поле Доминик Калвърт-Люин. Съдията правилно отсъди дузпа в полза на Евертън, а бранителят получи жълт картон. Потърпевшият изпълни точно 11-метровия наказателен удар, давайки аванс на "карамелите".

Йоркширци изравниха резултата в 41-вата минута. Бамфорд се пребори с Кийн и изведе добре Клих. Пикфорд тръгна напред, но полякът запази хладнокръвие и вкара топката в ъгъла, пращайки феновете на Лийдс в еуфория.