Бербатов: Има хора, които споделят, че на тях им е оказван натиск

21:33
Бербатов: Има хора, които споделят, че на тях им е оказван натиск

Кандидатът за нов президент на Българския футболен съюз Димитър Бербатов даде обширно интервю пред бТВ заедно със своите приятели и съмишленици Мартин Петров и Стилиян Петров. Той говори за цялата организация около събиране на нужните подписи за нов конгрес и как сегашното ръководство прави всичко възможно, за да осуети осъществяването му, тъй като ги е страх от промяната. Но Бербо е категоричен, че по един или друг начин тя ще се случи.

“Аз съм тук постоянно. Радостното е, че всеки от нас си има път в живота, семейство. Дори и да не се чуваме, оставаме във връзка постоянно. Когато установим контакт, все едно не сме се чували от онзи ден. Когато обща кауза ни събере, се обединяваме”, започна Бербатов.

“Направихме нещо, което друг екип или човек не е правил, когато трябва да се кандидатираш за нещо сериозно като президентския пост на българския футбол. Обиколихме всичики отбори, нещо, което досега не е правено. Благодаря на всички медии, които го отразиха. Всички видяха за какво става въпрос. Няма какво да крием. Срещнах се с много хора, след това говорих и по телефона с тях, за да видя дали ще продължат да ни подкрепят. 531 отбора обиколихме. Събирахме ги на определени места, за да е удобно за всички. Събрали сме нужните по устав подписи от 1/3 от клубовете - дори събрахме много повече. Опитахме да ги внесем в деловотството на БФС, изпратихме адвокатите. Оказа се, че има “дезинфекция”, която беше предвидима. Но ние живеем в модерни времена и подписката бе подготвена по електронен път и бе пусаната. Тече срок от 14 дни и БФС трябва да свика конгрес. Ако не го направи, съдът идва, за да ги накара да направят конгрес, както е по законен път. Странното е, че хората, които приемат тези документи си мислят, че когато ги отворят тогава тече срокът. Въпросът е, че ние сме го входирали, там е. Информирали сме и УЕФА, те знаят за случващото се и чакаме БФС да направи конгрес, както е по устав. Те постоянно го повтарят и ние действаме според правилата”, допълни Митко.

“Има хора, които споделят, че на тях им е оказван натиск. И това е странно, тъжно и смешно, че такива емоции може да поражда нещо такова. Разбираемо е, защото някои от тях са в по-малки общини, зависими са. Лидерът обаче не може да води със страх. Хората, са избрали това ръководство да ги представлява, а то ги заплашва. Събрали сме гласовете за конгрес, но в същото време хора от клубовете се свързват с нас и ни казват, че ги натискат да подписват контрадекларация на това, което вече са подписали за нас. Ние сме направили това, което е законно и по устав, а те искат да го отменят с някакви листа. Явно става въпрос за хората, които в момента ръководят БФС. Защото ние сме от опозицията. В момента ни е лесно да сме в опозиция, да критикуваме, трудно става, когато отидем там и трябва да свършим работа. В момента сме в по-изгодната позиция. Но за да се стигне до този момент е ясно, че тези, които не искат да се направи конгрес, те сплашват хората. Като в едни забравени времена, които вече ги няма. Какво може да им направят - нищо”, продължи Бербо.

“Оттеглянето на оставката от Михайлов е личен избор. Не може да го приемаме като някакъв сценарий. Дори и да е бил, те са го написали и са го изиграли. За нас това не бе правилно след толкова време да се върнеш и да си оттеглиш оставката. Това още повече показа страха за тази промяна, която се задава. Дали днес или утре, дали ние или някой друг, но промяната ще се случи. Ние винаги казваме на клубовете, че важното е да се свика конгрес, а там те могат да гласуват за когото си поискат”, допълни бившият нападател на Манчестър Юнайтед.

“Това, че софийските отбори не дойдоха на срещите с нашия екип, също е техен личен избор. Но да се върнем на най-важната тема, че се прави всичко възможно да не се състои конгрес и натискът, който се оказва върху отборите. Прави се контрадекларация и това са факти, има хора, които могат да го подкрепят. Подобно нещо се случва във всички общини. Надявам се още хора да покажат смелост и да разкрият какво се случва. Това е грубо погазване на морала и закона. Ако трябва ще се свържем с прокуратурата, защото това граничи с престъпление този натиск”, отново натърти Бербатов.

“Знаем добре, че футболът не е в цветущо състояние, за да не използвам по-груби изрази. Виждате къде се намира клубният ни футбол, националните гарнитури в какво състояние са, детско-юношеският ни футбол, откъдето сме тръгнали всички ние, къде се намира. Това е един от основните приоритети в програмата ни. Детско-юношеският футбол е на първо място. Всеки говори, всеки дава идеи, но никой не излиза да каже: “Това съм замислил, това искам да правя”. Ние не откриваме топлата вода, това, което искаме да направим, сме го видели някъде другаде. Категоризация на детско-юношеския футбол, отделянето на академиите от клубовете чисто юридически, за да може държавата да помага. Това сме го видели на други места и се опитваме да го приложим. Не цялото, защото нашата народопсихология е по-специфична и трудно възприема новото. Но с идеи и диалог може и да стане. Всички сме се възхищавали на миналото поколение, но в един момент всичко свършва. Те смениха Иван Славков-Батето, сега това свършва и ще почне другото. След нас ще дойдат други, след това трети…”, сподели още благоевградчанинът.

“Проблемите са многопластови и за някои няма да ни стигнат 10 години да ги оправим. В дестко-юношеския футбол ти трябва точно такава програма за 10 години напред. Методика, която ще се спусне от БФС и ще се изпълнява от всички академии, ще има и финансова помощ по тази линия. Тези неща са измислени, но трябва работа. Да, знам, че сега е лесно да критикуваме, защото сме в опозиция. Като влезем ние и работим, ще ни е още по-трудно, но ние приемаме предизвикателството. Отговорноста дойде нашето поколение да опитаме да дадем още повече на българския футбол”, каза още голмайсторът на националния отбор.

Той бе попитан и как смята да промени модела “бащица” в българския клубен футбол.

“Никога не съм харесвал този термин “бащица”. Грозен и неприятен е. Така се е работило в България, сигурно така и ще продължи, защото проблемите са многопластови. БФС трябва да е медиатор и да опитва да помага, особено на по-малките в аматьорските групи. Една от идеите е, че професионалният футбол трябва да се отдели и Професионалната лига да си го администрира. А БФС трябва да се занимава с важните неща като детско-юношеския футбол и националния отбор. Навсякъде по света Професионалната лига администрира първенството, но тук не е така. Отборите имат проблеми, които трябва да решават, а най-големият от тях е с финансирането. Парите са много важен фактор, футболът е бизнес. Ако можеше всеки отбор да е като Лудогорец и да се самоиздържа, всичко щеше да е наред. Там са намерили някаква форма, усешна е. Участват в турнирите, носят финанси и на другите отбори като вървят напред в Европа. Като се погледне обаче в по-долните групи, при по-малките отбори, там положението е нетърпимо”, е мнението на кандидатът за президент на БФС.

“Много е важно как ще бъде проведен конгресът на БФС. Човекът (б.р. - който се включи по телефона в предаването) вече каза как през 2018 година конгресът е бил манипулиран и как са се случвали нещата. Това трябва да се избегне. Журналистите трябва да присъстват. УЕФА и ФИФА си предават конгресите онлайн. Ще търсим съдействие и от тях, да изпратят хора и да наблюдават. Ако трябва, да помолят учтиво конгресът да се проведе така, както те го правят. Това е най-важно. Но ако това не се случи по демократичен път, с открито гласуване, нищо няма да се случи. Кандидатът за президент, трябва да бъде допуснат до залата, а не да бъде държан отвън и да бъде унижаван. Той трябва да е вътре. Тарикатските номерца и ние ги знаем, и ние сме расли в онези времена”, каза още Бербо.

“Не искам да говоря за политика. В общините, в които съм говорил с представители на клубовете, не съм се интересувал кой е кмет и от коя партия е. Тази тема не е актуална да я коментираме. Да, нещата се преплитат на моменти, но не това е най-важното. Държавата трябва да ни е партньор. И без нея ще се мъчим, но с нея ще е много по-лесно. Особено за детско-юношеския футбол. Там съм готов лична до тропам от врата на врата. Ще търсим помощта на държавата едва когато си оправим къщичката в БФС. Тогава ще отидем и ще кажем: “Да, трябва ни вашата помощ”. Където и да съм ходил да търся подкрепа, съм го правил открито пред всички. Готов съм и пак да отида”, сподели Митко.

“Може да ни упрекват, че нямаме управленски опит, че съм се отказал от националния отбор. Но никой от тях не ни е счетоводител, никой не знае как си движим живота. Стилиян има фондация, аз имам фондация, ние знаем как да делегираме отговорности. Така добиваме управленски опит. Той ще ви каже какво е завършил. Аз имам диплома за спортен мениджмънт, ако и тези неща не са важни, да спрем децата да ходят на училище. След 15 години видяхме техния управленски опит докъде ни доведе. Ние за 6-7 месеца направихме стратегия. Не съм го направил сам, ние сме цял екип”, завърши Бербатов.

Булевард

За да коментирате, трябва да сте регистриран потребител!

Регистрация