Триумфът и трагедията на Георги Аспарухов-Гунди – оригиналната икона на българския футбол

20:49
Триумфът и трагедията на Георги Аспарухов-Гунди – оригиналната икона на българския футбол

Попитайте всеки българин кой е най-великият футболист на страната за всички времена и мнозинството ще отвърне Христо Стоичков.

Трудно е да оспори подобно твърдение, тъй като „Камата“, бивш играч на Барселона, е единственият носител на „Златната топка“ от България. Но други, особено от по-възрастното поколение, биха казали друго име – това на Георги Аспарухов-Гунди. Легендата на Левски е роден на 4 май 1943 г. в София. Веднъж стъпил в състава до 16 г. на „сините“, треньорът Константин Георгиев казал на своите колеги от първия състав: „Няма какво да направим с него, той е роден футболист“. Гунди, както е по-познат сред широката футболна общественост, прави своя дебют за мъжкия отбор на 17-годишна възраст срещу Ботев Пд. Висок и физически здрав за крехката си възраст, треньорите виждали в негово лице готов централен защитник.

Самият той винаги се е виждал повече като нападател, но бил смирен и възпитан, приемайки предизвикателството да застане в сърцето на отбраната. Първият му гол идва срещу Ботев. Аспарухов бил голям почитател и на волейбола, но направил своя избор и се заел с най-популярния спорт в света. Първата му повиквателна за националния отбор дошла за младежите за турнир в Австрия. В един от мачовете той реализира великолепен гол почти от центъра на терена. От този момент нататък се ражда нападателят Гунди. За негово съжаление, той не успява да покаже голмайсторските си умения незабавно, тъй като е повикан за военна служба през 1961, но получава разрешение да играе футбол, докато бъде в казармата – клубът, за който играе, е Ботев Пд.

Гунди издига отбора до невъобразими висоти – трето място във вътрешния шампионат и триумф за Купата на България. В следващия си последен сезон с „жълто-черната“ фланелка той извежда тима до второто място в българското първенство. Страхотните изяви на терена му печелят място сред титулярите за Световното в Чили през 1962 – Гунди е едва на 19 г. Въпреки отпадането на българите в груповата фаза, Аспарухов вече е известен в източна Европа. През есента на 1963 Гунди се завръща в Левски. Там той продължава да показва класата си, а две години по-късно „сините“ печелят първа титла на страната след 12-годишно чакане. Голмайсторът им завършва с 27 гола в 29 мача. В края на годината – 29 декември, Гунди вкарва два гола на Белгия и класира България на Световното в Англия през 1966. Легендата на Левски получава и номинация за „Златната топка“, завършвайки осми в престижната класация пред играчи като Франц Бекенбауер и Ференц Пушкаш.

Гунди вкара три от четирите гола за Левски срещу Бенфика, воден от носителя на „Златната топка“ Еузебио, в европейските клубни турнири. Българинът получава предложение на стойност 500 000 долара от Милан, съперник на Левски в Купата на националните купи през 1967, но отказва, показвайки лоялността си към „сините“. Българинът изиграва един от най-добрите си мачове в кариерата срещу домакина на Мондиал 1966 Англия, пълен със звезди като Боби Мур, Мартин Питърс, Джеф Хърст и Боби Чарлтън. Но Гунди открива резултата за „лъвовете“, преди Хърст да оформи крайния резултат с изравнителен гол. Проблемите с контузии започват обаче да се отразяват на неговата кариера, особено по време на световните финали в Мексико през 1970. През лятото на следващата година, Гунди играе в поредното издание на Вечното дерби между Левски и ЦСКА, което завършва с контузия и червен картон за нападателя, а с това слага и край на кариерата му.

Той е наказан за следващия мач и получава покана за 50-годишнината от създаването на Ботев. Гунди загива в автомобилна катастрофа заедно със своя добър приятел Никола Котков и непознат турист, помолил за превоз във фаталния ден. Нападателят спрял на бензиностанция със своето Алфа Ромео, за да презареди за пътя, и оставил бакшиш, отпрашвайки с автомобила. На прохода „Витиня“ колата се блъска страховито с камион и след това избухва в пламъци. Всички трима мъже в нея загиват на място. Котков е на 32 година, а Аспарухов на 28. Гунди е поставен на 40-о място в списъка на ФИФА за най-велики футболисти. Българският нападател завършва със 170 гола в 266 мача, печелейки три шампионски титли и четири Купи на страната. Освен това той отбелязва и 19 попадения в 50 срещи за националния отбор. България все още се чуди какво щеше да се случи, ако щедрият Георги Аспарухов бе взел рестото на бензиностанцията. 

Стивън Бел, https://thesefootballtimes.co

Булевард

За да коментирате, трябва да сте регистриран потребител!

Регистрация