Министър Кралев: Започваме строежа на нов Национален стадион

10:19
Министър Кралев: Започваме строежа на нов Национален стадион

Министърът на младежта и спорта - Красен Кралев, заяви в предаването "Тази сутрин" по bTV, че нов национален стадион ще бъде построен, независимо дали България, заедно с Гърция, Румъния и Сърбия, ще бъде домакин на европейското първенство през 2028 или световното през 2030 г.

"Заявили сме твърдо намерение да изградим нов национален стадион. Това не е свързано само с кандидатурата, която обсъждаме с Гърция, Сърбия и Румъния за кандидатурата за европейско или световно първенство. През юни месец трябваше да има среща в Букурещ, но след европейските избори в две от държавите - Гърция и Румъния, има предсрочни избори. Изчакваме те да се проведат и срещата е отложена за септември. Възможно е някоя от държавите да се оттегли след изборите. Независимо от това, планираме изграждането на нов национален стадион. Има няколко терена, които са предложени от Столична община. Всичките са добри, всичките са комуникативни. Не мога да коментирам къде са. Обсъждаме 3 терена, всеки от тях си има плюсове и минуси, ще ги подложим на публично обсъждане. Яснота какъв ще е капацитетът може да получим в края на годината, когато стане ясно дали ще кандидатстваме за европейско или световно първенство. Не сме водили дискусия за съдбата на настоящия национален стадион. Съоръжението не е в добро състояние, трябва да му се правят текущи ремонти, поддръжката му е скъпа. Ясно е, че такъв голям стадион в центъра на столицата не може да има. "Васил Левски" ще изпълнява ролята на национален стадион, докато не се построи нов", каза министърът.

Той разкри и плановете за обновяване на стадиона на ЦСКА София - "Българска армия", който влиза в обхвата на Борисовата градина. Според Кралев, капацитетът му ще бъде увеличен, след като се премахне лекоатлетическата писта, а не чрез разширяване, което не влиза в новия устройствен план на парка.

"Там има проблем. Архитектите, които са спечелили конкурса, не са обърнали внимание, че има страшно много спортна инфраструктура, която е построена преди 50 години, но не може цялата да бъде разрушена и преместена на ново място. Най-големият проблем е, че спортните имоти, които са държавна собственост, са включени в парцели заедно с други, частни парцели, което ще е проблем за реконструкцията. Имаме разбирателство с главния архитект, че това може да се промени. Ще подадем възражения. За да може стадионът на ЦСКА да се ползва като съоръжение, трябва да бъде основно реновиран. Проектът е да бъде премахната пистата, което означава повече място, за да се разположат трибуните. Капацитетът на новото съоръжение няма да е много по-голям от сегашния, което означава, че ще имаме възможност да направим едно модерно европейско съоръжение, влизайки в рамките на чашата. Няма да има строителство извън рамките на сега съществуващото съоръжение. Паркингите могат да бъдат подземни или извън Борисовата градина. Имаме съвместен проект с ЦСКА за този стадион и ще си отстояваме идеите за развитие на спортната инфраструктура докрай. Мястото на тези съоръжения си е там. Не може да заложиш цялата инфраструктура", разясни Кралев.

Той не скри и критиките си към националния отбор, който в последните си мачове записа две загуби - от Чехия и Косово.

"За да не играем добре, всички имаме отговорност, държавата включително. Мога да коментирам нашата част от цялото уравнение. Дълги години държавата не участваше с финансова подкрепа за футбола. Това нещо се коригира през последните години, защото няма как да очакваш колективните спортове да са във възход, при положение, че отношението към тях не е било адекватно. Проблемът тук е в клубовете. Бил съм 10 години президент на "Черно море", знам как се работеше с школите. Имаме дефицит на качествени треньори, които да работят в школите. В последите години място на футболната сцена в България намериха едно много силно младо поколение, които чакаме да се развият. Фактът, че нямаме български играчи в големите първенства в Европа, показва, че нещо сме сбъркали в подготовката на футболистите. Най-вече тези футболисти се готвят в клубовете. Футболните президенти трябва да разберат, че, ако искат футболът да е бизнес, а не безкрайно наливане на пари, трябва да произвеждат футболисти. От 4 години започнахме да отделяме пари за детско-юношески футбол. Всяка година се правят лагери на всички юношески гарнитури от топ отборите. На базата на тези данни, БФС трябва да направи дългосрочна стратегия за развитие на детско-юношеския футбол. Не мога да коментирам работата на президента на БФС в детайли. Факт е, че тези промени, които се направиха в първенството, дават резултат. Има все по-интересни срещи. Що е касае до националния отбор, всички не можем да се справим", критикува министърът.

Булевард

За да коментирате, трябва да сте регистриран потребител!

Регистрация