Англия си го върна тъпкано на Хърватия, \"Трите лъва\" вече са в ЮАР

23:49
Англия разби у дома Хърватия с 5:1 и два кръга преди края на борбата в Група 6 от световните квалификации се класира на финалите в ЮАР 2010.

Футболистите на Фабио Капело бяха твърдо решени да си отмъстят на "шахматистите", който през 2007 година ги победиха с 3:2 на "Уембли" и ги лишиха от участие на Евро 2008.

Още в 7-а минута Аарън Ленън изработи дузпа за "Трите лъва" и Франк Лампард от бялата точка изведе домакините напред. Англия действаше със самочувствие и в 13-а минута вратарят на гостите трябваше да избива далечен удар на Гарет Бари.

В 17-а минута чудесно играещият до момента Ленън центрира отдясно към Стивън Джерард и капитанът на Ливърпул с глава покачи на 2:0. Играчите на Славен Билич не успяха да създадат почти нищо пред вратата на домакините и въпреки че не изпадаха в глуха защита, бяха тотално надиграни от противника си. До края на първото полувреме шут от фаул на Джерард бе спасен от стража на "шахматистите". В 35-а минута пък Глен Джонсън изведе чудесно Ленън сам срещу Ведран Руне, но опитът му за прехвърлящ удар бе париран. Емил Хески също изпусна две чисти положения, а пасивът от два гола бе най-малкото, с което Хърватска се отърва до почивката.

В началото на второто полувреме гостите опитаха да натиснат, но бяха попарени в 59-а минута, когато Глен Джонсън отдясно качи топката на главата на Франк Лампард и халфът на Челси не сгреши – 3:0 за Англия. Тимът на Фабио Капело, който гледаше величествено то тъча, поведе с 4:0 в 66-а минута, когато Уейн Рууни достигна една топка до крайната линия, центрира балонно и непокритият Джерард с глава вкара втория си гол в срещата.

В 71-а минута "шахматистите" върнаха едно попадение. След разбъркване в наказателното поле на Англия вратарят Робърт Грийн блокира два удара, но бе безпомощен пред добавката на Едуардо Да Силва, който намали на 1:4. В 78-а минута обаче стражът на гостите сбърка в опита си да изрита една топка напред, Рууни стигна до кълбото и на празна врата вкара за крайното 5:1.

В другите два мача от Група 6 Беларус и Украйна завършиха 0:0, а Андора загуби у дома от Казахстан с 1:3.

В класирането Англия е водач и сигурен участник на световното в ЮАР с 24 точки от 8 мача, Хърватия заема второто място със 17, а Украйна е трета с 16 точки.