Девойките до 17 г. спечелиха турнира за развитие на УЕФА в Албена

15:25

Националният отбор на България за девойки до 17 години спечели приятелския международен турнир за развитие на УЕФА в Албена, след като постигна три поредни победи. В последния си двубой от надпреварата възпитаничките на Троян Радулов надиграха тима на Румъния U17 с 2:1 след голове на Ивана Найденова и Венка Драганова.

Първо полувреме

Двубоят бе равностоен в първите минути, като българките владееха повече топката, но не успяваха да стигнат до опасност пред вратата на противника. Все пак в 24-та минута националките откриха резултата. Ивана Найденова отне топката и изведе по великолепен начин зад отбраната Александра Янева, която реализира хладнокръвно за 1:0. До края на полувремето българките владееха инициативата, нападаха умело на скорост през бързите Кефалова и Шопска, но до нов гол не се стигна.

Второ полувреме

Втората част започна с отлично положения за България. В 47-та минута Александра Янева се възползва от изритана топка, която пое от центъра и достигна до наказателното поле на Румъния, където очи в очи с вратарката не успя да реализира. Три минути по-късно "лъвиците" удвоиха преднината си. След ъглов удар топката бе избита, но попадна във Венка Драганова, която с мощен шут намери мрежата за 2:0. В 54-та минута гостите върнаха едно попадение чрез Йоана Йонеску, която стреля от далечно разстояние и след рикошет топката влетя във вратата. В 66-та минута след корнер Яница Иванова се извиси над всички, но ударът и мина на сантиментри над горната греда и срещата завърши при 2:1 в полза на България.

В другия двубой от надпреварата Словакия надигра Македония с 4:0.

България завърши на първо място в крайното класиране с пълен актив от 9 точки, следвана от Словакия с 6 и Румъния с 3 точки. Македония остана на последното място без спечелена точка.

Българският футболен съюз получи похвала от УЕФА за отличната организация на турнира, а домакините за професионално подготвените футболни терени.

Между 23-29 май България отново ще бъде домакин на турнир за развитие от календара на УЕФА в Албена. Надпреварата е за девойки до 18 г. с участието на Румъния, Хърватия, Черна гора и Молдова. Програма на турнира: http://bfunion.bg/uploads/PROGRAMA_TURNIR_UEFA_ALBENA_U18.pdf

България U17 – Румъния U17 2:1

Голмайсторки: 1:0 24` Ивана Найденова, 2:0 50` Венка Драганова, 2:1 54` Хоана Йонеску

Стартовият състав на България: 1. Виктория Иванова, 3. Яница Иванова – к., 4. Венка Драганова, 5. Александра Янева, 6. Силвия Кефалова, 9. Александра Горанова, 10. Антонина Шопска, 11. Ивана Найденова, 13. Ралица Витекова, 18. Габриела Найденова, 19. Гергана Илийчева

Резерви: 12. Виктория Димова, 2. Александра Палагачева, 7. Яна Динева, 8. Красимира Велева, 14. Недред Заструг, 15. Наска Бончева, 16. Дженифър Радкова, 17. Самира Машор, 20. Мирела Йорданова

Селекционер: Троян Радулов

Стартовият състав на Румъния: 1. Катя Джиок, 4. Стефания Бурчеа, 5. Александра Туноя, 6. Дениса Буларка, 7. Мадалина Маринуску, 8. Геновева Розие – к., 10. Ана Мария Владулеску, 13. Кармен Марчу, 16. Анита Кис, 18. Флорентина Йонеску, 19. Кристина Тудораче

Резерви: 12. Барбара Сандор, 2. Джорджна Гологан, 3. Андра Олару, 9. Флавиана Негреа, 11. Йоана Йонеску, 15. Дениса Паланта, 17. Диана Петреску, 20. Михаела Пурчил

Селекционер: Адриан Амброзие

Съдия: Красен Георгиев