Гришо безапелационно на 1/2-финал на Australian Open (видео)

08:29

Григор Димитров победи категорично белгиеца Давид Гофен с 6:3, 6:2, 6:4 на 1/4-финалите на Australian Open и за първи път в историята на родния тенис българин ще играе на полуфинал на турнира от "Големия шлем" в Мелбърн при мъжете. в мач за влизане на полуфиналите на Australian Open.

Поставеният под номер 15 в схемата Димитров записа втора победа срещу Гофен в кариерата си, като хасковлията има и още 3 успеха срещу белгиеца - всичките през 2010 година, на турнири от по-ниска категория.

Празнуващият имен ден днес Григор допусна двойна грешка в откриващото си подаване в мача, но след поредица от отлични сервиси взе на 15 гейма. Димитров спечели първото подаване на съперника си в двубоя и с лекота затвърди пробива за ранен аванс от 3:0. Гофен спечели на нула втория си сервис-гейм в мача, а веднага след това успя да върне пробива. Това се случи в един доста дълъг и оспорван гейм, в който Григор успя да отрази три брейкпойнта, но при четвъртата възможност за Гофен българинът изкара топката в аут от форхенд. С гейм на нула белгиецът изравни за 3:3, а в следващото си подаване Димитров губеше с 15:30, но с три поредни точки спря серията на противника си и отново излезе напред в резултата. В осмия гейм Григор стигна до брейкпойнт с прекрасен уинър от форхенд, но Гофен се измъкна с ас. Грешки от форхенд на белгиеца донесоха нови три шанса за пробив на Димитров. При поредната възможност Гофен не издържа, изкара топката в аут от бекхенд и Димитров проби за 5:3. Сервирайки за сета, Григор бе изправен пред брейкпойнт при 30:40, но се измъкна с хубав сервис. След това с ас Григор си извоюва първи сетбол и той бе реализиран след аут от форхенд на Гофен.

Във втория сет Григор, също както и в първата част, реализира ранен пробив, но веднага след това изигра най-слабия си сервис-гейм в мача и Гофен изравни за 1:1. В следващия гейм и двамата тенисисти грешаха много, но Димитров отново стигна до точки за пробив и Гофен в крайна сметка не издържа - 2:1 за българина. Този път първата ни ракета успя да затвърди пробива и авансът му стана 3:1. В шестия гейм Григор имаше проблеми в своето подаване и трябваше да се спасява от 30:40. Григор съумя да се пребори за гейма и поведе с 4:2. Колебливата игра на Гофен в тези минути помогна на Димитров да реализира нов пробив и при 5:2 хасковлията бе съвсем близо до спечелването и на втория сет. Осмият гейм на втория сет бе доста труден за Димитров, който трябваше да спасява точки за пробив. Грешките на Гофен обаче улесниха задачата на хасковлията и той затвори частта с 6:2.

При 1:1 в третия сет белгиецът отрази брейкпойнт при 30:40, а после се пребори за гейма и поведе с 2:1. При 2:2 Гофен губеше с 15:40, но с два блестящи сервиса заличи точките за пробив. Белгиецът оцеля и поведе с 3:2. При 3:3 на Гофен отново му се наложи да отразява брейкпойнт и този път белгиецът не вкара първи сервис. Григор търпеливо дочака грешка на съперника си и проби, а не след дълго се доближи на гейм до победата при 5:3. В деветия гейм Григор стигна до мачбол при 30:40 и сервис на Гофен, но белгиецът го отрази. Гофен заличи и втори мачбол, след което оцеля за момента и принуди Григор да сервира за победата при 5:4. Димитров не трепна и при 40:0 имаше нови три мачбола. Още първият от тях бе реализиран. И то как! Григор сложи край на мача с великолепен завършващ удар от бекхенд по правата, при който съперникът му само изгледа безпомощно топката.

Димитров се поздрави с голямата победа след 2 часа и 12 минути игра, като записа 8 аса - с 2 повече от Гофен. 25-годишният хасковлия направи 33 уинъра - с 4 повече от противника си. 26-годишният белгиец допусна цели 46 непредизвикани грешки - с 21 повече от първата ни ракета.

След този мач Григор остава непобеден през 2017 година, като от началото на сезона българинът има вече 10 победи - 5 в Мелбърн дотук и още 5 в началото на месеца на турнира в Бризбън, където грабна трофея.

След като преодоля поставения под номер 11 Гофен, първата ни ракета ще има за съперник на полуфиналите победителя от двубоя между световния №3 Милош Раонич и носителя на 14 титли от "Големия шлем" Рафаел Надал.