Люис Хамилтън спечели Гран При на САЩ, Розберг остана втори

00:06

Люис Хамилтън спечели Гран При на САЩ и по този начин запази интригата за шампионската титла във Формула 1. Неговият съотборник Нико Розберг обаче също може да бъде доволен от състезанието на пистата в Остин, Тексас, защото взе максималното, финиширайки втори и по този начин се доближи до крайния триумф, при оставащи 3 състезания до края.

Топ 3 в САЩ допълни Даниел Рикардо, следван от Себастиан Фетел. Съотборниците на Рикардо и Фетел съответно Макс Ферстапен и Кими Райконен не завършиха надпреварата заради различни проблеми. Холандецът имаше проблем с двигателя докато при Райконен грешката бе на механиците в бокса.

Фернандо Алонсо завърши пети като в последния момент изпревари отлично представилия се Карлос Сайнс. Фелипе Маса е седми, следван от Серхио Перес и Дженсън Бътън, а Ромен Грожан взе последната точка с 10-ото си място.

Състезанието бе сред най-спокойните за Хамилтън, който запази първото място, от което стартира и през цялото време нямаше никакви проблеми със запазването му.

Розберг бе изпреварен от Рикардо на старта, но в последствие по-добрата стратегия на германеца му позволи отново да зае второто място, на което остана до финала.

Отпаданията на Ферстапен и Райконен пък направиха скучна битката и за следващите места, останали за Рикардо и Фетел. Единствената борба до края бе за петата позиция, която в крайна сметка спечели Алонсо.

Така преди последните 3 състезания преднината на Розберг бе скъсена на 26 точки. За германеца обаче са достатъчни дори две втори и едно трето място до края на сезона, за да триумфира с първата си световна титла.

Рикардо е трети в класирането с 227 точки, а Фетел със 177 точки изпревари Райконен (170) и Ферстапен (165).

При конструкторите шампионите от Мерцедес вече имат 636 точки, пред Ред Бул с 400 и Ферари с 347.