Полша излъга Швейцария след дузпи и продължава напред на Евро 2016 (видео)

18:43
Отборът на  Полша се класира за първи път в историята си за 1/4-финал на Европейско първенство, след като победи  Швейцария с 6:5 след дузпи (1:1 в редовното време и продълженията). Двубоят на "Парк де Пренс" бе равностоен, като в крайна сметка всичко се реши от един пропуск от бялата точка на Гранит Джака.

Поляците поеха контрола на мача през първата част и бяха по-опасния тим, като още преди да е изтекла една минута вратарят на Швейцария Ян Зомер не изчисти добре една топка и Аркадиуш Милик имаше шанс да вкара, но не уцели празната врата. Възпитаниците на Адам Навалка продължиха да доминират и това даде резултат в 39-та минута, когато Гросицки проби отляво и намери Куба Блашчиковски, който запази хладнокръвие, останал очи в очи със Зомер, и откри резултата.

След почивката поляците се прибраха в своята част и "кръстоносците" държаха топката, но трудно стигаха до добри голови положения, изправени срещу противниковата защита, която не допусна нито един гол в груповата фаза. Селекционерът на Швейцария Владимир Петкович пробва да промени нещата със смени, като Брийл Емболо и Желсон Фернандес се появиха в игра, а натискът на неговия тим даде резултат в 82-та минута, когато Джердан Шакири преодоля Лукаш Фабиански с феноменален изстрел със задна ножица от границата на наказателното поле.

До края на редовното време двата тима не направиха нищо интересно, а в продълженията бяха изключително предпазливи и не поемаха никакви рискове, като най-добрият шанс се откри пред Ерен Дердиок, който от чиста позиция не успя да преодолее с глава Фабиански. В крайна сметка не паднаха повече голове и се стигна до изпълнение на дузпи.

Халфът на Швейцария Гранит Джака направи единствения пропуск при дузпите, а Гжегож Криховяк отбеляза победната дузпа за поляците, които ще срещнат Хърватия или Португалия на 1/4-финалите.

xienata_14_72
25.06.2016 20:58

Ами всеки с предпочитанията си..Аз и 120 минути да гледам само ритане на топката и никаква игра стане ли време за дуспи настръхвам.

25.06.2016 20:36

Ех как ме е яд че бях на работа и не можах да гледам мача..Станало е един уникален двубой.Винаги когато дуспи си заслужава да се гледа.Гола на Шакири е много хубав няма да се учудя и да бъде избран за номер 1.Полша могат да стигнат далеч ако двамата им нападатели започнат да играят..Левандовски е голямо разочарование поне за мен а Милик какви ли не пропуски направи досега..

El_Fenomeno_9
25.06.2016 21:05

Беше , що да не беше уникален ?! Байерн изтърваха сигурно поне 10 чисти положения , поне 5-6 на Гомез , самия мач наистина си струваше да се гледа . Аз също не съм на мнение , че всеки мач стигнал до дузпи е уникален , но специално за 90-те минути в Мюнхен наистина си заслужаваха

Amateur1878
25.06.2016 20:40

Финала 2012г. между Челси и Байерн беше ли уникален!? То хубаво дузпи за 10-15 минути, ама когато гледаш 120 мин. скука и това не си е игра. Получи се горе-долу мач, но чак пък уникален... Виж, Португалия - Унгария беше уникален.

Daley_Blind
25.06.2016 20:33

Швейцария бяха по-добрият отбор в мача и заслужаваха да се класират за 1/4 финал.Все пак честита победа на дружина полска! Пожелавам им успех на 1/4 финалите.

Гола на Шакири е номер 1 до момента на първенството.

ub7
25.06.2016 20:25

До коментар [@comment 1905832] от [@user Toshiro1900]:

Полша са върли католици а ние православни обаче.

Amateur1878
25.06.2016 20:21

Мисля, че днес видяхме гола на първенството. Разбира се, има още доста мачове, но гола на Шакири беше нещо феноменално. на Пайе гола също беше страхотен, но това днес... Само заради този гол ме е яд, че Швейцария не продължават. Но честито на Полша. Общо взето и двата отбора нямат шансове за нещо по-сериозно.

Chelsea86
25.06.2016 19:25

Знаех си, че Полша ще спечелят, ако се стигне до дузпи. За мен швейцарците бяха по-добрия отбор в този мач, но класирането напред на Полша също е заслужено.

MiTaKa_D
25.06.2016 18:50

Браво на дружина полска, дано продължават в същи дух!*beer**smile*

sviliev

Голът на Шакири е номер 1 дотук, след това са попаденията на Модрич, Пайе и РОналдо

25.06.2016 19:07

Абсурд да наредиш гола на Модрич и на Роналдо пред гола на Хамшик , за мен той е номер 1 и може да се конкурира само с тези на Пайе (срещу Румъния) и на Шакири днес

sviliev
25.06.2016 18:49

Хванах хикса и дузпите. Полша играха по-добре преди почивката, но второто полувреме и продълженията бяха за Швейцария. И въпреки че швейцарците до 65-ата минута извършиха смените си, бяха по-свежи накрая. Полша обаче си мисля, че ще бъдат до 1/4, което пак си е страхотно постижения за тях.

Dmxter

Ако сложат ограничение за брой натурализирани играчи Швейцария няма да могат да съберат 11 човека, камо ли да се клсират за каквото и да е

Toshiro1900
25.06.2016 18:43

Браво братя поляци! За съжаление на швейцарците шиптъра ги издъни. Още веднъж браво на Полша!*smile*

manunitedevils
25.06.2016 18:46

И какви братя са ни точно пък поляците..

Arda10Turan
25.06.2016 18:25

Мисля,че Румениге в момента съжалява затова,че продадоха Шакири, а оставиха Рибери и Робен в отбора си,които са почти винаги контузени и са най-скъпоплатените им играчи

25.06.2016 20:27

То си е така , аз не го отричам , ноооо , НО ?! Тук става въпрос за Швейцария , не за Лесото и Занзибар ... Съвсем на скоро се чу слух , че произвеждали толкова много пари за страната си , че дори мислят да си вдигнат двойно стандарта , не вярвам да не дават пари на играчите ... Просто става въпрос за алчност ПРЕКОМЕРНА и НЕОПРАВДАНА , тя винаги се "вмества" в света на парите - колкото повече имаш , за повече ламтиш

Arda10Turan
25.06.2016 20:06

Може и да си прав,но във кой национален отбор не става дума за премии? Тези играчи си рискуват здравето и може би ще отсъстват цял сезон заради този турнир.Разбира се че за страната си играеш с по-голяма мотивация,но федерацията е длъжна да отдели пари за премии,феновете,които говорят много и са големи патриоти със сигурност дори не искат да си плащат данъците в страната им и спорят за всякакви сметки и такси,но когато дойде ред да коментира печалбата на другия изведнъж става най-големия патриот,печелили милиони,ами може и печели,да бяха станали футболисти и тези,които критикуват и те щяха да печелят,това не е работа за всеки, и един професинолаен спортист,щом рискува здравето си,трябва да получи премии затова,че играе за националния си отбор,защото той и без този отбор ще е същият добър играч,но отборът няма да е същият без него.Ако си зе занимавал поне аматьорски с футбол ще ме разбереш,защото когато ти е счупен кракът само семейството ти е до теб,които ги изолираш заради кариерата ти, а не пияние фенове на стадиона,затова премиите са за тези семейства и го заслужават

Не бих казал , че е съвсем така , да определено Шакири е страхотен самороден талант , но е много проблемен като човек ... Той искаше да е твърд титуляр още докато беше съвсем малък в Байерн , а те имаха две от може би топ 5 крилата в света ... Даваха му игрово време , а той беше нагъл и това беше причината да го изритат ... Другото , което ми прави впечатление е , че определено нещо куцаше в колектива на Швейцария на този шампионат и не бих се учудил ако става въпрос за пари , защото най - вероятно някои звезди могат да играят за Косово (което ще бъде изключителна глупост ако го направят) , но за мен използват този довод за да изкрънкат пари от швейцарската федерация . Не бих се учудил Шакири да е един от главните действащи лица в този проблем , но това си е само моя теория , не я натрапвам ! Аз лично виждам повече потенциал в Швейцария , но на този етап Полша биха били по - конкурентно способни на големите на еврото , тъй като са много по - добре организирани в защита от "кръстоносците"

Barca_Kahn
25.06.2016 18:17

Не знам по какъв начин се избира, кой да е най-красивият гол на турнира, но се надявам да изберат този на Шакири. Трудно някой ще вкара по-красив.

25.06.2016 17:41

Албанците показаха класа,дано да продължат напред!

MiTaKa_D
25.06.2016 16:55

Браво на Полша.*smile* Не знаех за историята на Блашчиковски дето я разказа коментатора*sad*

Ginekologaa
25.06.2016 16:43

Най сетне вкараха гол ако бе Милик щеше да има аут*joking*

ub7
25.06.2016 17:58

мен лично поляците ме впечатлиха - мн стабилен отбор. а гола на шакири беше .... ехехе. чак имаше време да си го види - толкова перфектно го изпълни

25.06.2016 17:04

ква асистенция , пропусна топката ... Пълен трагик е до сега на еврото , нищо общо с квалификациите , но като цяло и двата отбора не впечатляват до тук на еврото , като определено Швейцария играят много под нивото си във Франция

Ginekologaa
25.06.2016 16:59

Може не видях добре , но като бие към вратата нещо не му се получава

ComsteR
25.06.2016 16:49

Милик както каза коментатора си направи асистенция.

Ginekologaa
25.06.2016 16:35

Този Милик пак играе централен защитник за другия отбор..

Barca_Kahn
25.06.2016 16:00

Какво мислите за Перишич голмайстор на първенството 15 коеф е?

sviliev
25.06.2016 15:44

Много интересен мач, един от гвоздеите на осминафиналите. Както бях написал и на друго място, предпочитанията ми са за Полша, които са една от приятните изненади на първенството. Прогнозата ми обаче е класически хикс с класичеси ъндър, залагам на 0:0. Ще се гледат дузпи тук.