Погребението на легендарния боксьор Мохамед Али, който почина в събота на 74 години, ще бъде в петък, 10 юни, в родния му град Луисвил, щата Кентъки, предаде АФП.
Мохамед Али, който дълги години страдаше от болестта на Паркинсон, почина тази нощ в болница във Финикс, САЩ, на 74-годишна възраст. Причината за смъртта е септичен шок, който е настъпил по "неустановени естествени причини", съобщи говорителят на семейството на боксьора - Боб Гънъл, без да дава подробности.
Сърцето на легендарния боксьор продължило да бие 30 минути след отказа на всички негови органи, съобщи една от дъщерите му - Хана Али.
Светът загуби един от най-емблематичните си атлети, самоопределял се съвсем резонно, като „най-великия за всички времена” на ринга. Преди два дни той беше приет в лечебното заведение заради сериозен дихателен проблем. Непотвърдени информации в различни западни медии определяха състоянието му като много тежко.
Трикратният световен шампион по бокс в тежка категория страдаше от Паркинсон от 1984 г. насам. През 2014 г. на него му се наложи друг болничен престой заради инфекция на пикочните пътища.
"Бог прибра своя шампион. Последно сбогом с най-великия - Мохамед Али. Почивай в мир", написа бившият световен шампион в тежка категория Майк Тайсън в Туитър, след като тъжната новина за кончината на легендата Мохамед Али обиколи света.
Загубихме легенда, герой, велик човек. Той е един от хората, които прокараха пътя, който аз извървях", заяви друг голям американски боксьор - Флойд Мейуедър. "Загубихме един гигант днес. Боксът спечели от таланта на Мохамед Али, но не колкото човечеството спечели от неговата хуманност", сподели филипинецът Мани Пакиао.
Промоутърът Дон Кинг, който организира знаменитите мачове на Али срещу Джордж Форман, заяви, че легендарният боксьор ще живее завинаги. "Той бе невероятен, не просто като боксьор, а като едно велико човешко същество, икона. Неговият дух никога няма да умре, също както този на Мартин Лутър Кинг Джуниър. Те вдъхновиха хората да правят това, което смятат за правилно и да защитават своите възгледи. Точно затова Мохамед Али никога няма да умре", каза Кинг.
"С голяма тъга ние скърбим за гибелта на най-великия - Мохамед Али. Изпращам моите най-дълбоки съболезнования на семейството му и се моля за сила и покой за тях в този труден момент. Али е легенда и един от най-известните спортисти в света, боец, поставил началото на златната ера в бокса и въвел го на световната карта. Той проправи път за професионални боксьори, включително и мен, направи бокса такъв спорт, който е следен от милиони хора в цял свят. Талантът му е безспорен - той става олимпийски шампион, трикратен световен в тежка категория и абсолютен шампион. Освен невероятния си талант той направи бокса по-интересен. Али беше безстрашен на ринга и излизаше срещу най-трудните съперници. Той беше олицетворение на куража. Ще го запомним като човек, който преследваше величие във всичко, което правеше. Той ни вдъхновяваше да се придържаме към същите стандарти. Почивай в мир, приятелю", коментира бившата звезда в бокса Оскар Де Ла Оя.
Касиус Клей се ражда на 17 януари 1942 г. в Луисвил, щата Кентъки. Приема името Мохамед Али заедно с исляма, малко след като печели първата си световна титла в тежка категория през 1964 година. Едва на 22 години тогава той побеждава Сони Листън.
Три години по-късно Али е лишен от пояса си заради нежеланието да се яви пред наборна комисия и да се бие във войната във Виетнам. "Никой от Виетконг никога не ме е наричал негър", е емблематична фраза на Али от това време.
През 70-те прави единствено по рода си завръщане на ринга, печелейки световната титла още два пъти през 1974 и 1978 година. Отказва се от бокса през 1981 година. Някои свързват непосредственото развиване на Паркинсон с големия брой удари в главата, понесени от безстрашния Али в рамките на кариерата му.
През професионалната си кариера големият спортист е участвал в 61 мача, има 56 победи, от които 37 с нокаут, и само пет поражения. Името му се превърна в символ на професионалния бокс, а неговата тактическа схема „ръцете работят, очите гледат, лети като пеперуда и жили като пчела“ се използва и досега.
В гражданската сфера той е един от най-разпознаваемите борци за правата на афроамериканците в САЩ.
За да коментирате, трябва да сте регистриран потребител!
Регистрация