Габрине Мугуруса с историческа титла на "Ролан Гарос" (видео)

18:48
Испанката Гарбине Мугуруса спечели титлата на Ролан Гарос. В изключително зрелищен финал, игран пред 14 000 зрители на централния корт „Филип Шатрие” в Париж, световната номер 4 се наложи над миналогодишната шампионка Серина Уилямс със 7-5, 6-4.

По този начин 22-годишната испанка завоюва първата си титла от Големия Шлем и от следващата седмица ще заеме номер 2 в ранглистата. Уилямс пък отново пропусна възможността да изравни рекорда на легендарната Щефи Граф, спечелвайки 22 титла от Мейджър турнирите. Днешното поражение във финала бе второ за американката от началото на година, след като загуби и мача за титлата на Аустрелиън Оупън.

Серина откри двубоя с категоричен сервис гейм, спечелен на нула. Мугуруса изравни мигновено за 1-1. Последва нов бърз гейм за трикратната шампионка, която разчиташе на своя мощен начален удар. В четвъртия гейм, продължил близо 10 минути, Уилямс достигна до две възможности за пробив, но в крайна сметка 22-годишната испанка успя да удържи и да изравни – 2-2.

Първият пробив в мача дойде в полза на Мугуруса, която се възползва от лекото разколебаване на своята съперничка и поведе с 3-2. Серина обаче успя моментално да върне пробива. Двете спечелиха своите подавания за 5-5, след което дойде нов пробив – отново за испанката, която поведе с 6-5. В последвалия гейм 34-годишната американка спаси два сетбола, но в крайна сметка сдаде първата част след 7-5.

Вторият сет започна във вихрено темпо, след като четвъртата в света проби началното подаване на Серина, която пък върна пробива в ответния гейм. Претендентката обаче направи нов пробив за 2-1, който впоследствие бе затвърден – 3-1. В следващите четири гейма и двете тенисистки спечелиха своите подавания, като Мугуруса запази преднината си от един пробив – 5-3. В деветия гейм Уилямс отрази цели четири мачбола и отново намали изоставането до 5-4.

Така претендентката трябваше да затвори мача на свой сервис. Испанката достигна до три мачбола, като още при първия успя да узакони своята победа, спечелвайки първата си титла от Големия Шлем.