България U21 победи Румъния U21 с 2:0 по пътя към Евро 2017

12:37
Младежкият национален отбор на България до 21 г. победи Румъния с 2:0 като гост в среща от група 5 на квалификациите за Евро 2017. Двубоят на стадион „Транс-Сил“ в Търгу Муреш започна равностойно, без положения пред двете врати.

В 12-та минута Табакариу пробва шут от далчено разстояние, нo Китанов спаси. Три минути по-късно националите нанесоха своя удар. Александър Василев центрира  в наказателното поле, където Георги Минчев с глава прати топката в мрежата на домакините за 0:1. След попадението футболистите на Антони Здравков задържаха повече топката и контролиха играта, като създадоха още две чисти голови положения до края на първата част. В 19-та минута Борислав Цонев подаде към Милен Гамаков от фаул, като капитанът стреля силно от около 25 метра, но топката премина на сантиметри от лявата греда. В 34-та минута Борислав Цонев стреля от 15 метра, но румънски защитник изби пред голлинията.

В първите минути на втората част Китанов показа класа и отрази изстрел на Паун от пряк свободен удар. Минута по-късно домакините останаха с 10 души на терена, след като Табакариу получи втори жълт и съответно червен картон за фаул срещу Антонио Вутов.

След червения картон националите тотално доминираха на терена и създадоха още няколко отлични положения, но стражът на Румъния Кожукаро спаси удари на Радослав Цонев и влезлият като резерва Георг Илиев.

В 75-та минута Никола Колев замени Антонио Вутов. Минута преди да изтекат редовните 90 минути халфът на Литекс получи топката след добра атака и със силен удар от около 20 метра я прати в долния ляв ъгъл за крайното 0:2.

Ето и мнението на селекционера Антони Здравков:

„Доволен съм от победата. Искам да поздравя абсолютно всички играчи. Искам да поздравя и момчетата, които имаха здравословни проблеми през седмицата. Те направиха всичко необходимо отбора да се чувства добре в днешния двубой и да спечелим срещу един изключително силен съперник. Смея да твърдя, че нашият отбор игра по-отговорно от самото начало на мача, игра по-добре с топката, движи се по-правилно и спечели много повече единоборства от противника. Още през първото полувреме имахме възможност да отбележим и втори гол. След червения картон смятам, че тотално доминирахме на терена. Нашият отбор изигра един много добър мач. Игра така, както аз искам да го виждам през 90-те минути във всяка една среща. Тимът трябва да се представя все по-добре или да задържи това ниво, което показахме днес във всички останали мачове, които ни предстоят.“

В другия мач от групата Уелс победи като гост Люксембург с 3:1.

Уелс е водач в класирането с 6 точки от два мача, Румъния и България имат по 3 точки също от две срещи, а тимовете на Дания /без мач още/, Люксембург и Армения /по един изигран мач/ са без спечелена точка.