"Хейзъл" и краят на футболното хулиганство в Англия

13:33
"Хейзъл" и краят на футболното хулиганство в Англия
Трагедията на "Хейзъл" е един от най-черните дни в историята на английския футбол, но въпреки това подготви почвата за забележително прераждане на спорта в страната, в която е създаден. Днес се навършват 30 години от гибелта на 39 души.

В сряда, на 29 май 1985 година, фенове на Ливърпул атакуват тези на Ювентус, като са открити следи от стрелба с арбалет, в резултат на което италианците се опитват да избягат, но пътят им е пресечен от бетонна стена на трибуната на стадион "Хейзъл" в Брюксел, Белгия. Поради големия натиск от множеството стената се срутва върху феновете на Ювентус, при което загиват 39 души. По това време в Англия все още тегне скръбта от случката в Брадфорд 18 дни по-рано, когато загиват 56 души. Ужасяващата драма се разигра също преди 30 години, на 11 май, по време на мач между Брадфорд Сити и Линкълн Сити. От 56-те жертви запалянковците на Брадфорд бяха 54, а двамата от агитката на Линкълн изгоряха, докато се опитваха да спасяват от пламъците възрастни хора и деца. Реакциите във Великобритания след драмата на "Хейзъл" са шок, гняв и недоверие. "The Daily Mirror" го определя като "денят, в който футболът умря", а тогавашният премиер Маргарет Тачър обявява война на футболното хулиганство, което тормози английския футбол у дома и в чужбина повече от десетилетие. По предложение на Тачър, ФА спира английските клубове от европейски турнири за година. УЕФА отива още по-далеч, като налага петгодишна забрана за английски клубове и неопределено време наказание на Ливърпул, което продължава до 1991 година. Разследването на случаите с "Хейзъл" и Брадфорд, както и смъртта на 15-годишно момче на стадиона на Бирмингам Сити "Сейнт Андрюс", налага съдията по делото Оливър Попплеуел да разпореди нови и по широки правомощия на полицията, за да се защитава обществения ред. Инцидентите от футболно хулиганство драстично намаляват, а посещенията на мачове от английския шампионат спадат до следвоенните нива с 16,5 милиона. Уроците от "Хейзъл" обаче не бяха изцяло научени и само четири години по-късно, на 15 април 1989 година, се случи трагедията на Хилзбъро в Шефилд, Англия, по време на футболна среща между Ливърпул и Нотингам Форест. Тогава загинаха 96 фенове на Ливърпул при влизането на стадиона.

Облагородяване


Друг доклад на друг съдия, този път на Питър Тейлър, намира сериозни пропуски на полицията при опитите да се справят с проблема и поставя началото на това всички стадиони в Англия в момента да са със седящи места, с което вече английския футбол е синоним по света. Видеонаблюдение, разделяне на феновете на противниковите отбори, забрана за алкохол и спазването на правилата на стадионите, всичко това помага на процеса за облагородяване, подкрепен отчасти и от поскъпването на билетите, до голяма степен прогониха хулиганите от стадионите в Англия. Има и изолирани инциденти - като например, когато феновете на Милоул се сбиха помежду си по време на полуфинала за ФА Къп през 2013 година, но жестоките битки от 70-те и 80-те останаха в миналото. Макар че все още има малки групи хулигани, които вилнеят далеч от стадионите, насилието вътре е станало много "необичайно". "Хейзъл" изигра много важна роля в английския футбол, но остави и много рани като наследство.

Булевард

За да коментирате, трябва да сте регистриран потребител!

Регистрация

Коментари